Makedonya’dan sınırı kapatma kararı

Sınırında binlerce sığınmacının geçiş için beklediği Makedonya’nın parlamentosu önemli bir karar aldı.

Makedonya parlamentosu sınırlarının en az yıl sonuna kadar kapalı kalmasını öngören bir karar aldı. Bu kararla, 2015 Ağustos ayında ilan edilen olağanüstü halin süresinin uzatılması da kararlaştırılmış oldu. Olağanüstü hal, ülkede askeri birliklerin sınırlarda görevlendirilmesini meşru kılıyor.

Makedonya sınırları geçen aydan bu yana sığınmacıların geçişine kapalı. Sığınmacılar, Balkan rotası adı verilen yolda Kuzey Avrupa’ya ilerleyebilmek için Makedonya’dan geçiş yapıyordu.

Atina’daki kriz merkezinin tahminlerine göre halen Yunanistan’da 50 binden fazla sığınmacı yaşıyor. Bunların 12 bine yakını Makedonya sınırındaki İdomeni kampında bulunuyor

Sığınmacılara hoparlörle seslenilecek

İdomeni’de kötü şartlar altında barınan sığınmacıları Yunanistan içinde başka bir kampa nakletme çabaları şimdiye kadar sonuç vermedi. Sınırın açılabileceği söylentisi sığınmacıları İdomeni’de tutuyor.

Bu arada Yunan hükümeti Makedonya sınırında bulunan binlerce sığınmacıya Orta Avrupa’ya giden Balkan rotasının tekrardan açılacağı söylentilerinin doğru olmadığını söylemek için hoparlörler kurmak istediğini vurguladı.

Göç Politikası Koordinasyon Dairesi sözcüsü George Kiricis, “Stres altında ve zor koşullarda yaşayan insanlara yalan haberler ulaştırılıyor.İnsanlar umutsuz olduğu zaman söylentiler orman yangını gibi büyüyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Deutsche Welle

Read Previous

Çavuşoğlu: Terör organizasyonlarını yenmek zorundayız

Read Next

Erdoğan: Kara paranın babaları Pensilvanya’da duruyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *