Makedonya’daki kış turizminin ilgi odağı: Mavrova Kayak Merkezi

Makedonya’nın batısında bulunan Mavrova Kayak Merkezi, kış tatilini dinlenme ve eğlence ortamında geçirmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağında olmaya devam ediyor.

Ülkenin batısındaki Mavrova ve Rostuşa Belediyesindeki Mavrova Milli Parkı sınırlarındaki Mavrova Kayak Merkezi, yaklaşık 50 yıldır kış ve yaz turizm sezonunda faaliyet gösteriyor.

Uzun yıllara dayanan kış turizmi geleneği, doğal güzellikleri ve farklı eğlence faaliyetleri, özellikle kış sporlarına ilgi duyan turistlerin Mavrova Kayak Merkezi’ni tercih etme sebeplerinden sadece bazılarını oluşturuyor.

Mavrova Kayak Merkezi’nin bulunduğu bölgedeki renkli doğa manzarasına sahip yüksek dağlar ve bu dağların eteklerinde bulunan Mavrova suni gölü, sadece yerli değil yabancı turistlerin özellikle kış tatillerini burada geçirmesinde önemli rol oynuyor.

Bu bölgede deniz seviyesinin bin 255 ila bin 860 metre üzerinde kurulan pistler, kayakseverlere kar yağmadığı dönemlerde de suni kar kullanılarak kayak yapma imkanı sağlıyor.

Mavrova Kayak Merkezi, kayakseverlere 25 kilometrelik kayak pisti ve yaklaşık 15 teleferikle hizmet veriyor.

Turistler, buradaki eğitim merkezinde sunulan kayak derslerinden de faydalanabiliyor.

Sezon 20 Aralık’ta başladı

Mavrova Kayak Merkezi İcra Müdürü Ognen Cigovski, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış turizm sezonu, Mavrova Kayak Merkezi’ndeki tatil fırsatları ve Makedonya’da kış turizminin gelişimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cigovski, “Sezon 20 Aralık’ta başladı. (Suni) Kar yapma sistemi sayesinde sezonu daha erken başlattık. Ocak ayının başında da artık kar yağmaya başladı. Tüm teleferik tesisleri çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Günlük bin 500 ila 2 bin kayakçıya hizmet verdiklerini anımsatan Cigovski, “Ocak ayının ilk iki haftasında kapasitelerimiz doldu.” dedi.

Yerli turistlerin yanı sıra bölge ve diğer ülkelerden gelen turistlerin de Mavrova Kayak Merkezi’ne yönelik ilgisinin arttığını kaydeden Cigovski, “Misafirlerin çoğu Makedonya, Kosova ve Arnavutluk’tan geliyor. Ocak ayının sonuna doğru Türkiye’den misafirlerimiz gelecek çünkü oradaki yarıyıl tatili ocak ayının sonuna doğru başlıyor.” dedi

Uygun aile paketleri

Mavrovo Kayak Merkezi’nin diğer bölgelerdeki kayak merkezlerine göre daha küçük olduğu bilgisini paylaşan Cigovski, ancak daha uygun fiyatlar konusunda Bulgaristan’daki Bansko ile Borovets ve Sırbistan’daki Kopaonik gibi daha büyük kayak merkezleriyle rekabet edebildiklerini vurguladı.

Cigovski, “Mavrova’da aile paketleri misafirler için daha uygun. Çünkü çocuklar, kayak dersleri ve ekipman olmak üzere ücretsiz hizmetlerden yararlanabilir. Bu yüzden daha avantajlıyız ve Sırbistan ile Bulgaristan’a kıyasen Mavrova’da fiyatlar daha elverişli.” değerlendirmesinde bulundu.

Merkezdeki eski teleferiklerin daha büyük kapasiteli teleferiklerle değiştirileceği büyük bir yatırım yapılacağını belirten Cigovski, altyapının iyileştirilmesi yönünde devletin de yardımda bulunması temennisini paylaştı.

Mavrova’nın kış aylarının yanı sıra yaz sezonunda da turist çekmeyi başardığını ifade eden Cigovski, son üç yıldır farklı ülkelerden spor takımlarının yaz aylarında hazırlık idmanları gerçekleştirdiğini ve bölgede dağcılık faaliyetlerinin de düzenlendiğini kaydetti.

Makedonya’da Mavrova’nın dışında Popova Şapka, Manastır Nijo Pole, Kruşevo ve Kojuf bölgelerinde de kayak merkezleri bulunuyor.

 

AA

Read Previous

Arnavutluk’ta kabinenin yarısı değişti

Read Next

“Yunan’ı denize dökeriz” komşuda infial oluşturdu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *