Makedonya’daki genç Türk sanatçıların eserleri sergileniyor

19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle „Yeni Yol“ KGSD Makedonya’daki genç Türk sanatçıların eserlerinden oluşan karma sergi bugün açıldı.

19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle „Yeni Yol“ Kültür Güzel Sanatlar Derneği (KGSD) Makedonya’daki genç Türk sanatçıların eserlerinden oluşan karma sergi bugün açıldı. Sergide Ertunç Sali, Şener Halil, Neslihan Süleyman, Ceyda İbrahim, Samir Karahasan, Erzana İslam, Burcu Musli, Amir Karahasan ve Orhan Kamilov’un eserleri yer alıyor. Makedonya’da yeni nesil Türk sanatçılarını topluma tanıtma amaçlı düzenlenen bu etkinliğin küratörlüğünü sanat tarihçisi Rıfat Emin yaptı.

“Bizim için çok değerli bir an”

Sergş açılışında konuşan Yeni Yol KGSD Meclis Başkanı Firdevs Nebi, “Bugün bizim burada buluşmamızın sebebi hepimiz için büyük ve çok değerli bir an” dedi. Bizim aramızdan yetişen sanatçılarımızın, ressamlarımızın, heykelcilerimizin sergi açılışının çok değerli olduğunu ifade eden Nebi, “Biz bugün 19 Mayıs’ı böyle kutlamaya karar kıldık. Bizim gençlerle birlikte bugünkü tarih gününe değer verelim ve bizim gençlerimiz yarın ki günlerini yine birlikte biraraya gelip büyük güç olarak bütün eserlerini birlikte gerçekleştirecek hale geldikten sonra yollarına devam etsinler”şeklinde konuştu.

Böyle bir sergi için biraz geç kalındığını söyleyen Firdevs Nebi “Böyle bir sergi için biraz geç kalınmış olabilir. Belki biraz geç kaldık, belki biraz daha fazla arkadaşımız bu sergiye katılmalıydı ama yine buradaki arkadaşlarımızın katılmaları için sonsuz teşekkür ederiz. Sergi açmak kolay diyorlar. Bence çok zor bir şey çünkü değeri büyük. Sergide açılış konuşmasında bana şans verdikleri için çok teşekkür ederim” diyerek sözlerini tamamladı.

“Tarihi bir sanat olayına tanıklık etmekteyiz”

Serginin küratörlüğünü yapan sanat tarihçisi Rıfat Emin, Genç Makedonya Ressamların ilk defa bir sergisine tanıklık edildiğini söyledi. “Bu sebepten dolayı kültürümüz adına tarihi bir sanat olayına tanıklık etmekteyiz. Az sayıda olmamıza rağmen çok önemli bir sanat olayına tanıklık ediyoruz. Bu yetenekli genç sanatçıların toplum sergisinin açılış tanıtımının bana düşmesi beni sevinçli ve mutlu kıldığını belirtmek isterim. Bu güzel olayı daha geniş bir perspektivden ve daha umumi bir bakışla ele almaya çalışacağım. Daha geniş bir çapta ve farklı açılardan bakarak sergiye katkımı sunmaya çaba göstereceğim” diyen Rıfat Emin, genç sanatçıların Makedonya Türklüğü açısından önemini anlatan  yazısını okudu.

Sergi açılışında konuşan genç sanatçılardan Neslihan Süleyman, Türklerin toplandığı ilk sergisi olduğunun altını çizerek, “Daha önce sergilerim olmuştu. Gerek üniversitede olsun, farklı sergilerde olsun eserlerimi sergiledim. Aynı zamanda ödül de almışlığım var. Ama burada Türkler arasındaki serginin yeri ayrı. Hepimiz genç sanatçılarız ve böyle bir şeye vesile oldukları için Yeni Yol’a çok teşekkür ediyorum. İyi ki de böyle bir organizasyon oldu” şeklinde konuştu.

Read Previous

Gazeteci Erdem Ahmet ‘İlinden Makedonyası’ isim önerisine karşı çıktı

Read Next

TDV’den Arnavutluk’ta ramazan yardımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *