Makedonya’da Kanser ile Mücadelede “Yapabiliriz, Yapabilirim” Kampanyası

Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. 

Bunun yanısıra kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de giderek artmasına yol açmıştır ki bu amaçla oluşturulan “Dünya Kanser Günü” her yıl 4 Şubat Günü Kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla dünya genelinde kutlanmaktadır.

Yapabiliriz, yapabilirim 

Makedonya’da birçok dernek, sivil toplum örgütü ve sağlık kuruluşu bu yıl kansere karşı “Yapabiliriz, yapabilirim” sloganı ile yeni kampanyalar düzenleneyecekler.

Bu sloganla önlemeden tedaviye, bireyden topluma, sivil toplumdan resmi kuruluşlara kadar herkesin kansere karşı yapılabilecek her türlü şeyi yapabileceği mesajı verilmektedir.

Dünya Kanser Gününde insanlar –birlikte grup olarak ya da bireysel olarak- üzerine düşeni nasıl yaptıklarını keşfedecektir.

İstatistiklere göre, ne yazık ki, Makedonya’da her yıl ortalama olarak yaklaşık 280 kadın meme kanserinden ölmektedir.

Read Previous

TİKA’dan Karadağ’ın Rojaye Şehrine Ambulans ve Arazi Aracı Desteği

Read Next

Anayasa Komisyonunun İlk Toplantısı Başladı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *