Makedonya’da Dünya Türk İş Konseyi Toplantısı yapıldı

Üsküp Stone Bridge otelinde Makedonya Türkiye Ticaret Odasının ev sahipliğinde, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomik Bakanlığına bağlı Dış Ekonomik İlişkiler Konseyinin, Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Balkanlar Komite toplantısı gerçekleştirildi.

Haber: Aydın Davud

Makedonya Türkiye Ticaret Odasının ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako, Üsküp Türkiye Büyükelçisi Ömür Şölendil, DTİK Balkanlar Bölge Başkanı Ömer Süslü, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, MATTO Başkanı Eyüp Kahveci, DEİK İcra komitesi üyesi Berna İlter, Makedonya’daki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve iş adamları katıldı.

IMG_5315

MATTO Başkanı Eyüp Kahveci’nin yaptığı konuşmada, “Bu komiteden beklentilerimiz 4 yıl boyunca Türkiye’nin yurtdışındaki diaspora çalışmalarına katkı sağlamak ve Balkanlarla alakalı stratejileri geliştirerek bunları Türkiye ile paylaşarak sonuçlar elde etmektir. Umuyoruz ki bu yaptığımız çalışmalar Balkan ülkelerine ve gerekse Türkiye’ye önemli şekilde katkı sağlamak. Tekrardan bu ev sahipliğini yaptığımız için çok mutluyuz” açıklamalarında bulundu.

Ardından DEİK İcra komitesi üyesi Berna İlter, dünyada 6 milyon Türk diasporasını ülkenin ekonomik gücüne katkıda bulunmak için çalıştıklarını belirttiler.
DTİK Balkanlar Bölge Başkanı Ömer Süslü, “Bizim asıl amacımız Balkanlar bölgesinde bulunan 11 ülkemizin kendi aralarındaki Ticari işlem hacimlerini yükseltmek ülkemiz olan Türkiye ile bulunduğumuz ülke arasındaki köprü vazifesini görüp, ilk ülke arasında ticaret işlem hacmini ve yatırımları arttırmaktır” dedi.

IMG_5323

Üsküp Türkiye Büyükelçisi Ömür Şölendil, “Bu toplantı vesilesiyle hem Balkan bölgesindeki Türk ve soydaş iş adamlarımızın faaliyetleri ve etkinliklerini karşılıklı istişare etmek hemde bundan sonra ekonomi ve ticari alanda bulundukları ülkelerde nasıl daha da geliştirerek sürdürecekleri konuları ele alınmaktadır” dedi.

Read Previous

“Makpetrol” benzin istasyonuna silahlı soygun

Read Next

Suriye’de çadır kente hava saldırısı ‘barbarca’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *