Makedonya Yazarlar Birliği, “Köprü” Ödülü eser teslim süresini uzattı

Makedonya Yazarlar Birliği  Yönetim Kurulu, 3 Temmuz 2024’te yaptığı toplantıda, “Köprü-Мост” ödülü için eser teslim süresinin Temmuz 2024 sonuna kadar uzatılmasına karar verdi.

Makedonya Yazarlar Birliği Başkanı Jivko Grozdanoski, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Köprü-Мост” ödülü için başvuracak olan yazarlar eserlerinin kendi dilinde ve Makedon dilinde iki dilli olarak yayınlanan bir kitabı olmalı, veya diğer milletlerin dillerinden birinde yayınlanan eserin  yarışma amaçları doğrultusunda kısmen Makedoncaya çevrilmiş bir eser olmalı.

Kitabın içeriği, düzyazı, şiir, çocuk ve gençlere yönelik olabilir, bunun yanı sıra edebiyat eleştirisi ve deneme içeren kitaplar “Köprü-Мост”  ödülü için yarışabilecek.

Yarışmaya katılabilmek için eserin en az 20 sayfasının (mensur eserler için), en az 10 şiirin (manzum eserler için) veya kitabın en az %25’inin (çocuk ve genç yetişkinlere yönelik kitaplar için) Makedonca’ya çevrilmiş olması gerekmekte.

Çevirilerin  anlamlı bölümleri  (kısa öykü, bölüm, makale) olmalı, farklı bölümlerden içerikler dahil edilmeli (eser bölümlere bölünmüşse tabii) ve Makedon dilinde redaksiyonu yapılmalı.

Makedonya Yazarlar Birliği, çalışmadan alınan alıntıların çevirilerini bülteninde ve web sitesinde yayınlama hakkına sahip.

Makedonya Yazarlar Birliği’nin aktif üyeleri “köprü” ödülü için yarışabilir; ayrıca yazarlar 2023 ve 2024 yılı için Yazarlar Birliğinin üyelik aidatlarını ödemiş olmalı.

Daha fazla bilgi için  [email protected] adresine yazabilirsiniz.

Read Previous

AB: Srebrenitsa Soykırımı modern Avrupa tarihinin en karanlık anlarından biri

Read Next

İçişleri Bakanlığı Arnavutluk’a kuzu kaçakçılığını önledi