Makedonya ve Yunanistan’da “Makedon” kimliği tartışmaları

Makedonya ile Yunanistan’ın isim sorununda anlaşmaya varıldığını açıklamasının ardından Makedonya’nın yeni ismi ve detayları iki ülkede ana gündem maddesi oldu.

Makedonya ile Yunanistan’ın isim sorununda anlaşmaya varıldığını açıklamasının ardından Makedonya’nın yeni ismi ve detayları iki ülkede ana gündem maddesi oldu. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Anlaşmada vatandaşlık çözümü var çünkü kendilerini Makedonyalı olarak tanımlamalarını yasaklayamayız derken, Makedonya Savunma Bakanı Radmila Şekerinska katıldığı tv programında Makedon kimliği tartışmalarına yönelik “Yunanistan tarafından kendi imzasıyla teyit edilen, garantili bir kimliğimiz var” ifadelerini kullandı.

Anlaşma ile Makedonya’nın kaderini tayin etme hakkının küçümsenmediğini belirten Çipras, “Kendilerini Makedonyalı olarak tanımlamaları için onları yasaklayamayız. Anlaşmada geçen “Makedonlar” terimi de Yunan Makedonyası tarihini ifade etmiyor ” dedi.

Makedonya Savunma Bakanı Radmila Şekerinska ise varılan anlaşma ile Makedonya’nın ve özellikle Makedon kimliğinin sadece ülke içinde ya da dost ülkelerde değil Avrupa ve tüm dünyada kabul göreceğini  savunurken, “Bunu Yunanistan attığı imza ile de doğruluyor” şeklinde konuştu.

Read Previous

Türk Askerinden Kosova’da Eğitime Destek

Read Next

Bulgaristan’da askeri misyonlarda hayatını kaybedenlerin ebeveynlerine maaş verilecek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *