“Makedonya ve Türkiye ticaret ve yatırımda daha fazlasını yapabilir”

“21. Avrasya Ekonomi Zirvesi”ne katılan Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, “Makedonya ve Türkiye ticaret ve yatırımda daha fazlasını yapabilir” dedi.

İstanbul’da düzenlenen “21. Avrasya Ekonomi Zirvesi”ne katılarak bir konuşma yapan Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, “Makedonya ve Türkiye ticaret ve yatırımda daha fazlasını yapabilir” dedi. 2012 yılında Türkiye devlet adamlarıyla ikili ilişkilerimizi gözden geçirdik ve siyasi ilişkilerin çok üst düzeyde olduğu sonucuna vardık, ancak ekonomik işbirliğinde bir eksiklik sözkonusuydu” diyen İvanov, bu nedenle, iki ülke arasında yıllık ticaretin bir milyar dolara çıkarma hedefini belirlediklerini söyledi.

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov Türk işadamlarına hitaben yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kalıcı ekonomik kalkınması ve ekonomik başarısından dolayı mutlu oluyoruz. Makedonya Cumhuriyeti muazzam imkan ve fırsatlar sunuyor. Açık olan bir şey var ki yatırımlarda ve ticarette çok daha fazlasını yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

Makedonya Ticaret Odaları Birliği heyetinin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye’den işadamları önderliğindeki çalışma yemeğinde Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin ticaret ve yatırımların artarak geliştiğini belirtti. İvanov, ülke ve kurumlar olarak, her şeyin hedefe giden yolu rahatlatmak için yapıldığını ve bunun da coğrafi yakınlık, iyi altyapı geridönüşleri ve Makedonya ile Türkiye arasındaki doğrudan uçuşların yardımcı olduğunu kaydetti.

Türkiye’de çalışma ziyaretinde bulunan İvanov, bugün ekonomik ve bölgesel işbirliğini ilerletmeyi amaçlayan 21. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin başkanlık oturumunda konuşacak.

 

 

Read Previous

 Soğuk Savaştan Buzul Savaşına

Read Next

Mehmetçik Afrin’de yaraları sarıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *