Makedonya ve Kosova sınır ötesi turizm geliştirme projelerine başvuracak

Makedonya ve Kosova, sınır ötesi turizm geliştirme projeleri için ortaklaşa başvuruda bulunacak.

Makedonya Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi ile Kosova Bölgesel Gelişim Bakanı Rasim Demiri görüşmesinde, Makedonya ve Kosova’nın sınır bölgeleri, turizm kalkınması için Avrupa fonlarındaki hibeler için ortak başvuruda bulunması noktasında anlaşmaya varıldı.

İki ülke arasındaki dengeli bölgesel kalkınma alanında işbirliğinin derinleştirilmesi konusunun görüşüldüğü toplantı sonrası Makedonya Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi, “Toplantıda, Makedonya Cumhuriyeti’nde bölgelerin finanse edildiği deneyimleri ve yolları eşit olarak geliştirilebilmesi için paylaştık. Özellikle Popova Şapka (Şar Dağı) ve Brezovica ile Lipkovo ve Gjilane bölgelerinde yeni iş olanakları yaratmak ve turist çekmek için kalkınma hibeleri almak için AB fonlarına birlikte başvurma kararı aldık” şeklinde konuştu.

Kosovalı Bakan Rasim Demiri ise, Makedonya sınırına doğru yapılan otoyol Kosova’nın Makedonya ile tüm alanlarda işbirliği istediğini gösterdiğini belirterek, “Bugün ki görüşme çok anlamlı ve Makedonya tarafından aktarılan tüm deneyimler bizim için çok faydalı. Bugün Üsküp’te gerçekleştirdiğimi görüşmenin ardından İPA fonlarına başvurmak için çalışma grupları kuracağız. Yakın zamanda işbirliği anlaşması imzalayacağımızı umuyorum” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Makedonya Futbol Federasyonu UEFA’dan 1 milyon euro alacak

Read Next

Fransa’ya Dünya Kupası’nı göçmenler getirdi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *