Makedonya ve Arnavutluk, Ohri Bölgesi’nin doğal ve kültürel mirasının ortak yönetiminde yeni fasıl açtı

Kuzey Makedonya Kültür Bakanı İrena Stefoska ve Arnavutluk Kültür Bakanı Eva Margariti, UNESCO ulusal komisyonlarının bugün Ohri’de gerçekleşen oturumunda bir araya geldi.

Kuzey Makedonya Kültür Bakanı İrena Stefoska, bugün Ohri’de Kuzey Makedonya ile Arnavutluk arasındaki ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açma konusunda anlaştıklarını söyledi.

Stefoska, “Tüm dünyayla paylaştığımız doğal ve kültürel mirasımızın ortak yönetimi, yani koruma için somut adımlar atarak, daha iyi ve daha yakın bütünleşmiş bir Balkan bölgesi için iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesine örnek olma konusunda mutabık kaldık.” ifadelerini kullandı.

Arnavutluk Kültür Bakanı Margariti de “Kuzey Makedonya ile kurduğumuz iş birliği bize yeni faaliyetlerin kapılarını açıyor. Salgın nedeniyle unutulan ve şimdi şartları sağlayarak üzerinde çalışacağımız angajmanlar bizi bekliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıda iki ülke kültür bakanlarının yanı sıra Kuzey Makedonya Çevre ve Mekansal Planlama Bakanı Naser Nuredini, Arnavut meslektaşı Turizm ve Çevre Bakanı Blendi Klossi’nin yanı sıra ulusal komisyon üyeleri ve her iki ülkeden uzmanlar da yetkileri açısından katkıda bulundu.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Arnavutluk, Ohri Bölgesi’nin olağanüstü bir değer olarak korunması için tanımlanmış hedefler, ortak girişimler ve projeler içeren ortak bir stratejik plan geliştirecek.

Plan, bir zaman çerçevesi ile düzeltici önlemleri içerecek ve önümüzdeki dönemde, UNESCO Reaktif Misyonu’nun son raporunun ana hatlarına uygun olarak Ohri Bölgesi’nin ortak yönetimi bağlamında hassas koordinasyona daha fazla dikkat edilecek.

Read Previous

Kosova’da ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ fotoğraf sergisi açıldı

Read Next

Srebrenitsa Soykırımı’nın defnedilen kurbanlarının mezarları kemik ilavesi için yeniden açılıyor