Makedonya Türkleri nüfus sayımıyla ilgili İstatistik Kurumu’na İtiraz Dilekçesi sundu

Kuzey Makedonya Türkleri Milli Sayım Koordinasyon Kurulu tarafından ülkede düzenlenen ve sonuçları açıklanan Nüfus Sayımı ile ilgili KMC Devlet İstatistik Kurumu’na resmi İtiraz Dilekçesi sunuldu.

TİMEBALKAN

Kuzey Makedonya Türkleri Milli Sayım Koordinasyon Kurulu adına Kurul Koordinatörü ve Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve Milletvekili Beycan İlyas ve Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç tarafından Devlet İstatistik Kurumu’na itiraz dilekçesi sunuldu ve basın açıklaması yapıldı.

MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Makedonya Türklerinin nüfus sayımı sürecinin başlangıcından bu yana aktif ve dikkatli bir şekilde takip ederek başarılı bir şekilde uygulanması için büyük çaba sarf ettiğini söyledi.

Nüfus sayımındaki tüm eksiklikleri, garanti altına alınmış anayasal haklar ve sayım kanunu ihlallerini ve süreç içerisinde sayım metodolojisi hakkındaki memnuniyetsizliğin defalarca ifade edildiğini kaydeden Emin, “Buna rağmen, Türk eğitmen ve saymanların yetersizliği, elektronik sayım uygulamasının günlerce çalışmaması, diaspora kayıt işleminin bloke olması, elektronik sayım uygulamasındaki tercüme ve eksiklik sorunları, vatandaşların sayım konusunda yeterli bilgilendirilmemiş olması, sahadaki baskı ve manipülasyonlar, Türk toplumuna mensup birçok ferdin sayıma dahil edilmemiş olması gibi sorunlar açıkça görülmüştür.” diye konuştu.

– Nüfus satımı neticeleri Türklerin haklarını ihlal etmiştir

Kuzey Makedonya Anayasası’na ve yasalara dayanan meşru taleplerin, en başta Devlet İstatistik Kurumu tarafından dikkate alınsaydı sorunların ve eksikliklerin çoğunun giderileceğini belirten Emin, “Ne yazık ki, 2021 nüfus sayımı cevapsız bırakılan sorular ve nüfus sayımı sürecine ilişkin meşru taleplerimizin dikkate alınmaması ve ilgili kurumların kayıtsız tavırları ile hatırlanacaktır. Gelinen nokta itibarıyla, 30 Mart 2022 tarihinde açıklanan Nüfus Sayımı neticeleri Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin eşit ve kurucu halklarından biri olan Türklerin haklarını ihlal ettiğini bir kez daha vurgulamak isteriz.” ifadelerini kullandı.

Açıklanan nüfus sayımı neticelerinin, Kuzey Makedonya’da adalete güvenin bir kez daha sarsıldığını gösterdiğinin altını çizen Emin, “Nüfus sayımı öncesinde ve sayım sürecinde gündeme getirdiğimiz endişelerin ne kadar haklı olduğu bu süreçte bir kez daha teyit edilmiştir. 30 Mart 2022 tarihinde açıklanan Nüfus Sayımı neticelerinin Makedonya Türklerine ilişkin nüfus sayımı rakamları ve oranları gerçeği yansıtmamakta ve Türk toplumunun nüfusunu gerçek rakamların altında göstermektedir. Türklerin yaşadıkları çeşitli yerleşim yerlerinde sahadan elde edilen veriler ile yayınlanan veriler karşılaştırıldığında arada çarpıcı farklılıklar bulunmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

– Nüfus Sayımı’nın iptali ve neticelerin geçersiz sayılmasını talep etmekteyiz

30 Mart 2022’de neticeleri tanımadıklarını ve kesinlikle kabul etmediklerini kamuoyuna beyan ettiklerini ifade eden Emin, “Makedonya Türk milleti adına bu tavrımızı devam ettirdiğimizi tekrar bildirir, bu süreçte sayım sonuçlarına ilişkin itirazlarımızı, hukuki ve demokratik haklarımızı kullanmaya başlayarak bugün burada Devlet İstatistik Kurumu’na resmi İtiraz Mektubumuzu sunduk.Bu çerçevede, İtiraz Mektubunda yapılan Anayasal ve kanun ihlallerini detaylıca ele alarak Devlet İstatistik Kurumu’na Nüfus Sayımı’nın iptali ve neticelerin geçersiz sayılmasını talep etmekteyiz.” dedi.

Makedonya Türkleri bu sayım neticelerini hiçbir zaman tanımayacağını ve kabul etmeyeceğine dikkati çeken Emin, “Bu noktada bugün başlayan hukuki mücadelemiz önümüzdeki süreçte devam ederek diğer tüm demokratik haklarımız çerçevesinde mücadeleye kararlı bir şekilde devam edeceğimizi önemle vurgulamak isteriz.” ifadelerini kullandı.

– Milletvekili Beycan İlyas: Meclis’te bunun takipçisi olacağız

Basın açıklamasının ardından soruları yanıtlayan TDP Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas ise, bundan sonraki süreç ve mecliste atılacak adımlarla ilgili soruya, sürecin başladığını belirterek yanıt verdi.

Meclis’te konuyu yakından takip edeceğini ifade eden İlyas, “Özellikle süreci ben milletvekili olarak Meclis’te geçtiğimiz ayın sonunda milletvekilleri soruları ana oturumunda hem Adalet Bakanlığı’nda hem İstatistik Kurumu’na sorularımızı gönderdik. Bu dönem içerisinde onlar sorularıma yazılı olarak cevap vereceklerini söylediler. Biz bunun takipçisi olacağız. Bundan sonraki süreçte Meclis’te gerekirse ana oturumda bu konuyla ilgili söyleyeceklerimiz olacak Meclis dahilinde olan komisyonlarla da bu sürecin takipçisi olacağız.” diye konuştu.

TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç ise, Devlet İstatistik Kurumu Müdürü’nün sayım sırası ve sonrasındaki çelişkili açıklamalarına dikkati çekti.

Söz konusu sayım yasası ile başarılı bir sayımın mümkün olmadığını belirten Saraç, “Bizler nüfus sayımının istatistik operasyonu olmasını beklerken malesef siyasi bir operasyona dönüştü.” dedi.

Read Previous

Bosna Hersek’te “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” konseri

Read Next

Dünyaca ünlü müzisyenler Ukrayna için konser verecek