Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği ( MSDB ) meclis tarafından İvanov’un görevden alınmasını istiyor

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği ( MSDB ) Ivanov’un görevden alınmasını istiyor, Meclis Başkanı Velyanovski ise meclis toplantı yapabilmesi için hiçbir hukuki yolun olmadığını söylüyor. 

Dün akşam tüm Makedonyayı şok eden siyası suçluların aklanması üzerine bugün, Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği meclis grubu diğer muhalefet partilerinin milletvekilleriyle beraber Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’un görevden alınması için girişimde bulundu.

MSDB Meclis Grubu Kordinatörü Sugareski yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı İvanov dün verdiği af kararıyla birlikte anayasayı çiğnemiş, halkın güvenini suistimal etmiş ve aynızamanda suçluların koruyucusu olmuştur. Cumhurbaşkanının bu yaptığı Hükümete darbeye eşittir.”

Sugarevski açıklamalarının devamında, tüm muhalefet partilerini bu girişimi desteklemek ve Makedonya’da anayasal düzeni sağlamak adına birleşmeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.

VMRO-DPMNE ise dün yaptığı açıklamada İvanov’un tüm siyasal suçluları af kararın’dan dolayı şaşkın olduklarını belirtmişti. Bunun üzerine Sugarevski, “iktidar partisi VMRO-DPMNE’yi de bu girişime icabet etmeye çağırıyorum, şu ana kadar istifa etme belgesine 37 milletvekili imza attı.” dedi.

Meclis Başkanı Trayko Velyanovski ise meclis toplantısının yapılabilmesi için hiçbir hukuki yolun olmadığını ifade etti.

Read Previous

Halimizin özeti! Ülkemizde talih kuşu ancak heykellerin başına konar!

Read Next

Üsküp Uluslararası Turizm Fuarında Antalya’nın sağlık turizmi potansiyeli tanıtılacak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *