Makedonya Maarif Okulları Açıldı

Türkiye Maarif Vakfı, Makedonya’nın Kalkandelen (Tetova) şehrinde Maarif International Schools ile 2018-2019 eğitim-öğretim yılında faaliyetlerine başlayarak anaokulu, ilkokul ve lise seviyesinde eğitim verecek.

Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Makedonya’nın Kalkandelen şehrinde Woodrow Wilson School isimli özel okulu devralarak Maarif Okullarına bir yenisini daha ekledi. Devralınan kampüs yaklaşık olarak 12.500 metrekare kapalı alana sahip ve okulda 140 kişi kapasiteli öğrenci yurdu, kapalı spor salonu, konferans salonu, kütüphane, bilgisayar, kimya, biyoloji, fizik laboratuvarları, yüzme havuzu ve 44 adet sınıf bulunuyor.

Okulun devir teslim törenine TMV Mütevelli Heyet Üyeleri Abdulkadir Özel, Dr. Hasan Taşçı, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çaltılı, Balkanlar Bölge Koordinatörü Salih Sağır, Makedonya Direktörü Mustafa Dillioğlu ve Woodrow Wilson School yetkilileri katıldı.

Makedonya Hükümetinden Maarif Okullarına Destek

21 Aralık Türkçe Bayramı’nda Makedonya Devleti Başbakanı Zoran Zaev FETÖ’ye karşı Türkiye’nin yanında olduklarını açıkça dile getirmiş daha sonra Şubat ayında Başbakan Zoran Zaev ve ardından Cumhurbaşkanı Corge İvanov’un Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaretlerde iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliği bir kez daha vurgulanmıştı. Geçtiğimiz haftalarda Bakanlar Kurulu’nda alınan devir kararı ile Türkiye Maarif Vakfı Makedonya’daki ilk eğitim kurumunu resmi olarak kurmuş oldu. Her geçen gün yerelde öğrenci ve güven kaybeden FETÖ okullarına en büyük darbeyi Maarif Okullarının vuracağı biliniyor.

Kaynak: turkiyemaarif.org

Read Previous

Makedonya’da turist sayısında artış

Read Next

NATO Suriye’yi görüşmek için olağanüstü toplanacak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *