Makedonya İslam Birliği: “Darbe girişimini şiddetle kınıyoruz”

Bugün Cuma namazında MATÜSİTEB’in önerisi ve İslam Birliği’nin kararıyla ülke genelindeki tüm camilerde Türkiye’deki şehitler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Gıyabi cenaze namazının yanı sıra Makedonya İslam Birliği Reisi’nin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mesaj okundu.

TİMEBALKAN

Üsküp Türk Çarşısı’ndaki Murat Paşa Camii’nde Makedonya İslam Birliği’nin mesajını Murat Paşa Camisi Vaizi Süleyman Baki okudu.

13690979_1231288093557256_7130346168685150842_o

Makedonya İslam Birliği’nin mesajında “Türkiye’de meydana gelen vahim olayları ve bu darbe girişimini, terörizmin en kanlı şekli olarak addediyor ve şiddetle kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Mesajda, ayrıca “Çok muhterem Cumhurbaşkanım. Şiddet ve güç kullanarak halkın iradesiyle seçilmiş olan meşru Cumhurbaşkanı ve Hükümete karşı yapılan bu darbe girişimi, ne insanlık ne de İslam ile bağdaşmamaktadır ve en şiddetli şekilde cezalandırılmasını gerektirmektedir” ifadeleri yer aldı.

Mesajın devamında aynen şunlar belirtilmektedir:

“Türk halkının ve Devlet erkanının, büyük bir kahramanlık timsaliyle, bu çok tehlikeli badireyi atlatmış olması, Makedonya müslümanları olarak bizleri son derece gururlandırmıştır. Makedonya İslam Birliği ve müslümanları olarak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Hükümeti, bütün resmi kurumları ve Türkiyeli kardeşlerimizin her zaman yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Halkın iradesini tanklarla ayaklar altına alacaklarını zannedenler büyük bir hüsran içindedirler. Dileğimiz odur ki, bu olaya karışan herkesin, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin öngördüğü yasalarlar çerçevesi dahilinde en şiddetli bir biçimde cezalandırılmasıdır. Olaylarda şehit edilen emniyet güçleri ve sivil halk mensuplarına Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar, baştan en yüksek devlet erkanı olmak üzere kahraman Türk halkına başsağlığı diliyorum. Cenabı Allah Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ilelebed payidar etsin. Türkiye’nin birlik ve beraberliğine kasteden bütün şer odaklarını kahrü perişan eylesin. Bu vahim olayların bir daha asla tekerrür etmemesi dileğiyle Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun”.

Read Previous

Türk Demokratik Partisi heyetinin Ankara ziyareti

Read Next

Yunanistan’a kaçan darbeci askerler Atina’ya sevkedildi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *