“Makedonya için karar Temmuz 2022’de alındı, bir sonraki adım anayasa değişikliği gerektiriyor”

Kuzey Makedonya Avrupa Büyükelçisi David Geer, MIA’ya verdiği röportajda, ülkenin AB müzakere süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Avrupa Büyükelçisi David Geer, MIA’ya verdiği röportajda, “Aralık ayındaki AB Zirvesi’nde yaşananlar arasında bir paralellik kuruyor. “Orban’ın kafesi” adını verdiği durum, Ukrayna ve Moldova için müzakerelerin başlatılmasına yol açtı. Bu kararın alınmasının ardından, benzer bir kararın Kuzey Makedonya için de mümkün olup olmadığı değerlendirilmekte; ülkenin sorunlarına çözüm bulmak için Temmuz 2022’de masaya konulmuştur.” ifadelerini kullandı.

Temmuz 2022’de Kuzey Makedonya’nın tarama sürecini başlatıp sonlandırırken AB ile katılım müzakerelerini başlattığı anlaşmayla bu sorunun çözümünün masaya yatırıldığını kaydeden Geer, “Şimdi bir sonraki adıma geçebilmek için Temmuz 2022 tarihli anlaşma uyarınca kendisini Bulgar olarak tanımlayan vatandaşlar için anayasa değişikliklerinin hayata geçirilmesi gerekiyor. Bu, AB üye devletlerinin değil, ülkenin egemen kararıdır. Karar sizin elinizde.” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerinin başlatılması kararının, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü haksız savaş bağlamında değerlendirilmesinin ve her iki ülkenin de uygulamaya koyduğu reform adımlarının önemli olduğunu vurgulayan Geer, VMRO DPMNE’nin seçimleri kazanıp hükümeti kurması halinde AB’den yanaysa ne yapması gerektiğinin açık olduğunu belirtti.

Read Previous

Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde şehit olan 9 asker için Şırnak’ta tören yapıldı

Read Next

Uluslararası Adalet Divanı’ndaki soykırım davası, İsrail’i panikletti