Makedonya hükümeti Gülen okullarına karşı önlemler alacak mı?

Makedonya Dışişleri Bakanlığı Ankara’nın Makedonya’da Gülen destekçilerinin tanımlanmasını talep edip etmediği konusunda herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınıyor.

Deutsche Welle portalı bu konuda Dışişleri Bakanlığı’ndan cevap istedi. Ancak yetkililerinden birkaç gündür herhangi bir geri dönüş yok, sessizlik devam ediyor.

Oysa Deutsche Welle portalı böyle bir talebin Arnavutluk, Kosova ve Bosna ve Hersek gibi bölge ülkelerine gönderildiğini iddia ediyor. Dolayısıyla Makedonya’ya bir ayrıcalık yapılmayacağını ve büyük bir ihtimalle aynı doğrultuda bir talebin gittiğini vurguluyor.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçenlerde, Fettullah Gülen destekçileri olduğu bilinen “üçüncü ülkelerde çeşitli dernek ve şirketlerin faaliyetlerini sonlandırmak” için çalışmalara başlatıcaklarını belirterek sözkonusu ülkelerdeki yetkililerden işbirliği ve anlayış beklediğinin altını çizdi.

Deutsche Welle, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Başbakan yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Nikola Popovski’nin Çavuşoğlu’nu telefonla arayarak tüm şiddet ve terör eylemleri kınadığını ve demokratik yolla seçilen kurumlara destek sunduğunu ifade ettiğini iddia ediyor. Ancak bugün, Deutsche Welle’ye göre Dışişleri Bakanı Nikola Popovski bu konuda sessiz kalıyor.

Yahya Kemal sözcüsü Suriye Tauk ise kendi okullarının Fettulah Gülen vakıflarından finanse edildiği şeklindeki idiaları kesin bir dille yalanlıyor.

Tauk, “Biz 20 yıldır başarılı bir Makedon şirketiyiz. Okulumuza kaydolan öğrenciler öğrenim ücretlerini kendileri karşılıyor. Dolayısıyla kimsenin bizi finansi etmesine ihtiyaç yok” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Deutsche Welle

Read Previous

Türkiye-Bulgaristan yol durumuna ilişkin duyuru

Read Next

FETÖ’nün Batı Balkanlar’daki yapılanması

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *