Makedonya Fahri Konsolosu Karacan, FETÖ konusunda Makedonya’yı uyardı

Ak Parti Eskişehir Milletvekili ve aynı zamanda Makedonya Fahri Konsolosu olan Harun Karacan, Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) bağlılığı ile bilinen ve Makedonya’da bulunan okullarla ilgili olarak Makedon hükümetini bilgilendirdiklerini söyledi.

Türkiye’de yaşanan darbe girişimi sonrası, FETÖ’ye bağlı kurumların da kapatılması için çalışmalar devam ediyor. Çalışmalar sadece Türkiye ile sınırlı kalmazken, dünya üzerindeki tüm terör örgütü okulları için hükümetler bilgilendiriliyor. AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Makedonya Fahri Konsolosu Harun Karacan, Makedonya hükümetine konu ile ilgili olarak gerekli bilgilendirmelerinin yapıldığını anlatan Karacan, mücadelenin Türkiye dışında da devam etmesi gerektiğini aktardı.

Makedonya Fahri Konsolosu olan Harun Karacan düzenlediği basın toplantısında ayrıca şunları dile getirdi:

15 Temmuz gecesi kendi halkı üzerine kurşun yağdırıp, kirli emellerini Gazi meclisi bombalamaya kadar vardıran FETÖ terör örgütünün hem ülkemiz hem demokrasimiz ve hem de Milli İrademiz için ne denli büyük bir tehlike olduğu herkes tarafından görülmüştür.

Şükürler olsun ki, bu ülkenin imkânlarını kullanarak bu ülkeyi yok etmek isteyen söz konusu hain terör örgütü 15 Temmuz darbe girişiminde başarılı olamamıştır.
Sokağa dökülüp tankların önüne yatan halkımızın cesareti, vatanı ve milletinin hizmetinde olan asker ve polisimizin görev anlayışı ile demokrasiye bağlılığını ispat eden siyasi partilerimizin kararlı tutumlarıyla bu güzel ülkemizi uçuruma sürüklemek isteyenlerin kirli emelleri şükürler olsun ki el birliği ile boşa çıkarılmıştır.

Hükümetimizin, bu hain girişimi yapan terör örgütüyle etkin bir mücadele başlatmış olduğu malumunuzdur.
Verilmekte olan mücadelenin, çeşitli yöntemlerle devletin tüm kurumlarına sızmış olan bu terör örgütünün her bir mensubu devletten temizleninceye kadar, bu örgüte maddi kaynak sağlayan unsurlar ortadan kaldırılıncaya kadar süreceği de aşikârdır.

2

FETÖ’NÜN BALKANLARA UZANAN KİRLİ ELİ

Milli iradeyi hedef alarak darbe girişimi düzenleyen terör örgütü FETÖ, neredeyse bütün ülkelere yayılan ve yüzlerce kurumu kapsayan bir ağı yönetiyor.

Başta Arnavutluk Bosna Hersek ve Makedonya olmak üzere birçok Balkan ülkesinde, Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yakınlığıyla bilinen kurum ve şirketler faaliyet gösterirken, örgüt, kamu kurumlarında da varlık göstermeye çalışıyor. Bosna’da 15, Arnavutluk’ta 12, Makedonya’da 7, Kosova’da 5 ve Sırbistan’da bir okulu bulunuyor. Bu da açıkça gösteriyor ki, bu kanlı örgütle mücadele Türkiye dışında da sürmek durumunda.

TERÖR ÖRGÜTÜYLE MÜCADELE SADECE ÜLKEMİZDE OLMAYACAK

Bu hain mücadelenin sadece yaşadığımız topraklarda verilmeyeceğini özellikle belirtmek isterim.
Zira bu eli kanlı örgütün Türkiye dışında hemen her ülkede benzeri bir örgütlenmesi mevcut.
Bu ülkelerden biri, benim de Fahri konsolosu olarak görev yaptığım dost ve kardeş ülkemiz Makedonya’dır.
Ne yazık ki FETÖ örgütü tıpkı ülkemiz ve diğer ülkelerde olduğu gibi Makedonya’da da ciddi bir örgüt ağı kurmuş vaziyette.
Tıpkı Türkiye’de başvurduğu gibi, halkın dini duyguları üzerinden hareketle insanları kandırıp, bunu yıllardır paraya dönüştürüyor.

MAKEDONYA’DA YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZ VE KARDEŞLERİMİZ BU ÖRGÜTTEN UZAK DURMALI

Fahri konsolosluğunu yapmış olduğum Makedonya’da yaşayan vatandaşlarımızı ve soydaşlarımızı bu eli kanlı terör örgütüne karşı uyarma görevini üstlenmiş bulunuyorum.
Makedonya’da yaşayan Türk vatandaşlarımız ile Makedon halkının bu örgüte inanmamasını, terör örgütüyle iyi niyet çerçevesinde bağları bulunanların bu bağlarını hemen kesmesini ve niyetlerinin hiç de iyi olmadığı anlaşılan bu örgütten olabildiğince uzak durmaları gerektiği uyarısını yapmak durumundayım.
Terör örgütünün kendi ülkesine ve kendi vatandaşlarına yapmış olduğu hainlik apaçık bir şekilde ortaya çıkmışken, Makedonya’da yaşayan gerek Türk vatandaşlarının gerekse Makedon halkının bu kanlı örgüte prim vermeyeceğine inancım tamdır.

BU YAPI HER ÜLKENİN BAŞINA ER GEÇ BELA OLACAK.

Biz bu terör örgütünün adına cemaat diyerek, kendisine dini bir kutsiyet atfederek halkın dini duygularını sömürdüğünü, Evlad-ı-Fatihana‘nın bize yadigarı olan Makedonya topraklarında yaşayan Türk Müslüman halkının islamı din adı altında kandırıldığını,ve “Halkın yaptığı bağışlarla ve yardımlarla büyüyen bir hain yapı olduğunu çok iyi biliyoruz.

Bu yıkıcı örgütün, Makedonya’da ilk faaliyet yıllarında halktan zekat, sadaka ve kurban parası adı altında topladığı paralarla sivil toplum kuruluşları ve okullar açtığını, İslam Birliği dışında zekat topladığı için de halk arasında fitne çıkmasına ve ayrımcılıkların yaşanmasına neden olduğunu da çok iyi biliyoruz.

Kurdukları ve hizmet verdikleri okullar, eğitim merkezleri ve yurt faaliyetleri ile “Kendilerine ileride lazım olacak küçük yaştaki çocukların beyinlerini yıkayarak eleman temin ettikleri de bilgimiz dahilinde.

Hatta (FETÖ) Terör Örgütü’nün eğitim, ulaşım, ticaret, sağlık ve turizm alanlarındaki bütün faaliyetlerinin durdurulması ve engellenmesi gerekiyor. Çünkü bu yapı her ülkeye er ya da geç bela olacağını da biliyoruz.

MAKEDONYA’DAKİ OKULLAR KAPATILMALI

Diğer ülkelerde de olduğu gibi Makedonya’da da FETÖ Terör Örgütü ile bağlantısı olan bütün okullar kapatılmalıdır. Burada eğitim gören çoğu masum çocukların hayatlarına mal olabilecek bu çirkin damgayı yememeleri ve mağduriyetlerinin en hızlı bir şekilde giderilmesi gerekmektedir. Makedonya Hükümetinin bu konuda duyarlı olacağına ve gereğinin yapılacağına inanıyoruz.

Makedonya’daki makamlarca en hassas bir şekilde değerlendirilmesi yapılıp orada yaşayan Türk ve diğer halkların da malum yapılardan dolayı olan tedirginliğinin kaldırılması gerekmekte ve bu hususta ciddi çalışmalar yapılmalıdır.

DOST VE KARDEŞ MAKEDONYA MAKAMLARINA GEREKLİ UYARILAR YAPILDI

Biliyorsunuz ki Makedonya Cumhuriyeti’ni anayasal isimle ilk olarak tanıyan ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bir dost ve kardeş ülke olan Makedonya ile ilişkilerimizi ve her alanda desteklerimizi üst düzeyde sürdürmekteyiz. Gerek ekonomik ilişkiler, gerek eğitim ve kültür alanındaki ilişkiler, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü ve bunun gibi diğer benzeri destek kuruluşlarıyla Makedonya Cumhuriyeti’nin her zaman yanındayız. FETÖ terör örgütü tehlikesine karşı Makedonya makamlarına gerekli uyarılar yetkili bakanlıklarımız ve kurumlarımızca yapılmıştır ve tüm bilgiler bu makamlarla paylaşılmış bulunmaktadır.

İki ülke arasında geliştirilen ilişkiler ve yapılan yatırımlar sonrasında,

Makedonya Hükümetinin bu meselede göstereceği dayanışmanın iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da artması açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

Sözlerimi bitirirken geçtiğimiz günlerde Üsküp ve civarında yaşanan sel felaketi nedeni ile derin üzüntü duyduğumu ifade etmeliyim. Hayatını kaybedenlere başsağlığı diliyorum. Umarız ki daha fazla can kaybı yaşanmaz.

Read Previous

Türk-Yunan dostluğu için kulaç attı

Read Next

Majlinda Kelmendi: Gelecek kuşaklara iyi örnek olmaya çalışacağım

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *