Makedonya basın özgürlüğü sıralamasında 109. sırada

Sınır Tanımayan Gazeteciler, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre Makedonya  109. sırada yer aldı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler, tarafından yayınlanan en yeni Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre Makedonya  geçen seneye kıyasla 2 sıra gerileyerek 109. sırada yer aldı. Raporda, “Medya özgürlüğüne yönelik sistematik saldırıların, on yıl boyunca, Haziran 2017’de yeni hükümetin seçilmesiyle sona eren Nikola Gruevski ve VMRO-DPMNE yönetimi sırasında gerçek bir olay olduğu” belirtildi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından yayınlanan raporda, “On yıllık yönetim döneminde, Gruevski medyada diğer Balkan ülkeleriyle kıyaslanamayacak düzeyde bir kontrol sistemi oluşturdu ve birçok muhalefet medyası işi bırakmak zorunda kaldı” ifadelerine yer verildi.

Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’e göre bölge ülkelerinden basın özgürlüğünün en fazla olduğu ülke 32. sırada bulunan Slovenya. Slovenya’yı sırasıyla 62. sıradaki Bosna Hersek, 68. sıradaki Hırvatistan, 74. sıradaki Yunanistan, 75. Arnavutluk, 76. Sırbistan, 78. Kosova, 103. Karadağ ve 111. sırada ise Bulgaristan takip ediyor.

Dünya’da en özgür medyalar Norveç, İsveç ve Hollanda gibi İskandinavya ülkelerinde bulunurken, basın özgürlüğünün en az olduğu ülkeler Türkmenistan, Kuzey Kore ve Eritre oldu.,

Read Previous

Yunan ekibi Panathinaikos’a 3 yıl Avrupa kupalarından men cezası

Read Next

Kosova’ya SEECP’nin dönem başkanlığı verildi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *