‘’Makedon kültürü ve Üsküp 2028 Avrupa Kültür Başkenti olma kapasitesine sahip’’

Kuzey Makedonya Kültür Bakanı Bisera Kostadinovska Stoyçevska ve Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanı Danela Arsovska, Üsküp’ün 2028 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi adaylığıyla ilgili bir görüşme gerçekleştirdi.

Bugün Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanı Danela Arsovska ile bir araya gelen Kültür Bakanı Bisera Kostadinovska-Stoyçevska, bir yıl boyunca Avrupa kültür kamuoyunun ilgi odağı olacak bir şehir olmanın prestij ve ayrıcalık olduğunu söyledi.

“Üsküp – Avrupa Kültür Başkenti” uygulaması bizim için büyük önem taşıyor çünkü kültürel mirastan çağdaş mimariye ve sahne sanatlarına kadar Makedon kültürünün tüm kesimlerinde onaylanmasını sağlayacağını kaydeden Stoyçevska, görüşmenin amacının, Brüksel’deki Avrupa Komisyonu’nda gerçekleştirilecek “Üsküp – 2028 Avrupa Kültür Başkenti” uygulamasının ortak sunumu öncesinde hazırlık yapmak olduğunu belirtti.

Eylül ayında AB genel merkezinde, Avrupa Birliği kurum ve kuruluşları tarafından atanan bağımsız uzmanların başvuruları değerlendireceği bir panel düzenlenecek.

Üsküp ve Budva, EFTA/AEA şehirleri arasındaki yarışmada bu prestijli unvan için kısa listeye alındı.

Read Previous

Türkiye’nin Lübliyana Büyükelçisi Taşhan, Slovenya ile ilişkileri değerlendirdi

Read Next

‘’K. Makedonya yabancı yatırımcılara rekabetçi ve öngörülebilir koşullar sunuyor’’