Lahey’deki uluslararası mahkeme, soykırım ve savaş suçlarından 2017’de ömür boyu hapse mahkum edilen Bosnalı Sırpların eski lideri Ratko Mladiç’in nihai kararın ertelenmesi konusundaki başvurusunu reddetti.

Avukatlarının hastalıkları nedeniyle celseye katılamayacakları gerekçesiyle mahkemeye nihai kararın ertelenmesi için başvuruda bulunan Mladiç’in müracaatı, Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması (IRMCT) tarafından reddedildi.

1992-95 yılları arasında Bosna Hersek’teki savaş sırasında Srebrenitsa’da Müslümanlara yönelik soykırımdan, Bosna Hersek genelinde Müslüman ve Hırvatlara yönelik savaş suçlarından, Saraybosna kuşatması sırasında sivillerin terörize edilmesinden ve BM güçlerini rehin almak gibi suçlardan müebbet hapse mahkum edilen Mladiç, “adil yargılanmadığı” iddiasıyla aleyhindeki karara itiraz etmişti.

Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması (IRMCT), temyiz başvurusu sonrasındaki nihai kararın 8 Haziran’da Lahey’de ilan edileceğini duyurmuştu.

Karar, 8 Haziran’da saat 15:00’te IRMCT hakimleri Prisca Matimba Nyambe, Aminatta Lois Runeni N’gum, Seymour Panton, Elizabeth İbanda-Nahamya ve Mustapha El Baaj tarafından açıklanacak.

Ordusuyla Srebrenitsa’ya girdikten sonra “Türklerden intikam almanın vakti geldi” diyerek aralarında 12 yaşında çocukların da bulunduğu 8 bin erkeğin sistematik olarak katledilmesine yönelik emri verdiği delillerle sabit olan Mladiç, Bosnalı Sırp kuvvetlerinin sistemli bir şekilde uyguladığı işkence, tecavüz ve dini mekanları tahribat eylemlerinin başlıca sorumlularından biri olarak görülüyor.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Çözüm bekleyen sorunları AB değil, sadece Türkiye ve Yunanistan çözebilir

Sonraki Haber

Kuzey Makedonya Maarif Okulları 3. dönem mezunlarını verdi