Macron’dan kafaları karıştıran vize muafiyeti açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Tiran’da yaptığı açıklamada, Fransa’nın Kosova’ya vize muafiyetini askıya aldığını, verilen sözlerin tutulmadığını belirtti.

Arnavutluk’a gerçekleştirdiği resmi ziyareti kapsamında Tiran’da Başbakan Edi Rama ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Macron, Kosova’nın Sırbistan ile diyalog sürecindeki gelişmelere ilişkin sözünü tutmamasından dolayı  Kosova’ya yönelik vize muafiyetinin askıya alındığını söyledi.

Kosova’yı, verilen sözün tutulmaması halinde Schengen bölgesinde vizesiz serbest dolaşımının yasaklanacağı tehdidinde bulundu.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile düzenlediği basın toplantısında Macron, Kosova ve Sırbistan’dan sorumluluk beklediğinie işaret ederek,  “Çok açık söylüyorum, vize konusunda iyi niyet jesti yaptık. Fransa’ya gelince, bugün bile tutulmayan söz nedeniyle bu da askıya alındı. Önümüzdeki haftalarda her iki otoriteden de ilerleme yönünde ciddi bir kararlılık bekliyorum. Hatta bu, bölgede barışın sağlanmasının da temel şartıdır” dedi.

Macron, Kosova ve Sırbistan’ın kuzeydeki seçimleri yeniden düzenleyerek Sırpların tam katılımını sağlamasını ve ardından Kosova’da Sırp çoğunluğun bulunduğu belediyeler birliğini kurulmasını  beklediğini söyledi.

Macron, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić’ten Banjska’da  Kosova Polisine yönelik saldırıyı kınama sorumluluğunu beklediğini söyledi.

Fransa’nın vize muafiyetini  askıya alma kararı verdiği yönündeki farklı yorumlar nedeniyl Kosova Dışişleri Bakanlığı’ndan henüz bir açıklama gelmedi.

Macron vize muafiyeti konusundaki açıklaması kafaları karıştırdı.

Kosovaport

Read Previous

Türkiye Savunma Bakanı Güler: Türkiye-Kosova iş birliği her alanda devam edecek

Read Next

Yunanistan’a kaçmaya çalışan 6 FETÖ şüphelisi yakalandı