Macaristan’da İslamofobi Giderek Artıyor

Macaristan’da yaşayan Müslümanlar İslamafobi ve yabancı düşmanlığının durmaması durumunda Türkiye’ye sığınmayı düşünüyorlar.

Macar İslam Cemiyeti Başkanı Zoltan Bolek Macaristan’da İslamofobi ve yabancı düşmanlığının giderek arttığını belirterek, “Macaristan’ın bizim ülkemiz olmasına rağmen burayı terk edip başka bir Müslüman ülkeye göç etmemizi istiyorlar. Durum gittikçe ciddileşiyor. Bu konuda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazıp bu saldırıların durmadığı takdirde bizi de Türkiye’ye kabul etmesini isteyeceğiz” dedi.

Macaristan’a kaçak göçmen akınının geçen yıl Kosova’dan gelen Arnavutlarla başladığını, bu yıl ise ülkeye savaş bölgelerinden özellikle Afganistan, Suriye ve Irak ağırlıklı siyasi sığınmacıların geldiğini belirterek, “Macaristan’da iltica talebinde bulunan kaçak göçmen sayısı her geçen gün artıyor. Ağustos ayı itibari ile bu sayı 110 bini geçmiş durumda. Macaristan ve diğer Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri AB’den yardım alarak mültecileri kabul ediyor. Avrupa Birliği ya da herhangi bir uluslararası kurum yardımda bulunmamasına rağmen Türkiye şu ana kadar üç milyon civarı mülteciyi kabul etti ve bunları kendi bütçesinden bugüne kadar ağırladı” dedi.

İslamofobi Macaristan’da artıyor

Macaristan’a gelen mültecilerin büyük bir kesiminin Müslümanlardan oluştuğunu ve medyanın Müslümanları terörist olarak gösterdiğinden dolayı ülkede her geçen gün İslamofobinin arttığına değinen Bolek, “Batı ve Macar medyasının önemli bir kesimi İslam düşmanı. Yaptıkları yayınlarda Müslümanları terörist olarak gösteriyorlar. Macarlar genel olarak İslam’ı ve Müslümanları tanımıyor. Bu medya organları genellikle mülteciler hakkında olumsuz haberler yayınlayıp, Avrupa kültürüne entegre olmuş örnek Müslümanlardan hiç bir zaman bahsetmiyorlar. Bu sorumsuz yayınlardan dolayı İslamofobi Macaristan’da her geçen gün daha da artmaya devam ediyor. Bu durumdan sadece mülteciler değil aynı zamanda Müslüman olan Macarlar da etkileniyor. Her geçen gün bizlere yapılan tehditler de artıyor. Benim de şahit olduğum bir olayda aşırı sağcı bir grup başörtülü bir müslüman bayanı tehdit edip başörtüsünü açmaya çalışarak saldırdılar” dedi.

Göçün nedeni Esed ve DAEŞ

Avrupa’ya artarak devam eden mülteci akınının en büyük nedenlerinden birisinin Esed rejimi ve DAEŞ terör örgütü olduğunu ve bunlar yok edilmedikçe kaçak göçün devam edeceğini kaydeden Bolek, “Sorun kökünden halledilmedikçe mültecilerin de sayısı artarak devam edecektir. Esed rejimi ve DAEŞ terör örgütü var olduğu sürece Suriye’deki sorun çözülmez. Bunun içinde uluslararası işbirliği gereklidir. Esed kendi halkına karşı sayısız suç işlemiştir. Suriye’deki krizin en büyük sorumlularından birisi Esed’tir.”

2012 yılında 2 bin kişinin sığınma başvurusunda bulunduğu Macaristan’da bu sayı 2015 Ağustos ayı başı itibarıyla 110 bine ulaştı. Yıl sonunda ülkeye gelen yasa dışı göçmen sayısının 300 bini aşabileceği belirtiliyor.

Macaristan Hükümeti 17 Haziran’da yasa dışı göçü engellemek için, Sırbistan sınırını, 3 metre yükseklikte, 175 kilometre uzunluğunda tel örgüyle kapatma kararı almış, diğer sınır paylaşımı olan ülkelerle de benzer bir tehlike gördüklerinde aynı uygulamaya gidebileceklerini açıklamıştı.

 

Kaynak: AA

Read Previous

Bu Kez Ana Muhalefet Deneyecek

Read Next

Sınırlı Sayıda Göçmene Geçiş İzni

One Comment

  • Looking at this article, I miss the time when I didn’t wear a mask. casinosite Hopefully this corona will end soon. My blog is a blog that mainly posts pictures of daily life before Corona and landscapes at that time. If you want to remember that time again, please visit us.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *