Macaristan, Kosova’nın olası AB üyeliğine karşı oy kullanacağını açıkladı 

Macaristan, Sırbistan’a desteğini bir kere daha göstererek Kosova’nın Avrupa Birliği’ne üyeliğinin oylanması halinde hayır oyu kullanacağını açıkladı.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Kosova’nın Avrupa’nın çeşitli kuruluşlarına vaktinden önce kabul edilmesinin Sırbistan ve Kosova arasındaki uzlaşma arayışlarına zarar vereceğini söyledi.

Bakanın bu açıklamaları iki ülke arasındaki gerilimin ABD ve AB’nin arabuluculuğunda geçici olarak dindirilmesinden bir hafta sonra geldi.

Fransız-Alman planı

AB, Kosova ile Sırbistan’ın birliğe entegrasyon sürecinin ilerlemesi için iki ülke arasındaki sorunları giderebilecek nihai bir anlaşmaya varılmasını şart koşuyor.

Taraflar, son olarak ABD ile AB’nin tüm üyeleri tarafından desteklenen, kamuoyunda Fransız-Alman planı olarak bilinen metin üzerinde müzakere ediyor.

Medyaya sızdırılan plana göre, Kosova’nın, ülkede çoğunlukla Sırpların yaşadığı belediyelerde Sırp Belediyeler Birliğinin kurulmasına izin vermesi gerekiyor.

Sırbistan’dan ise Kosova’nın toprak bütünlüğüne saygı göstermesi ve uluslararası kuruluşlara üye olmasına izin vermesi talep ediliyor.

AB yetkilileri, Fransız-Alman planı müzakerelerinin ilkbahar aylarında tamamlanmasını umuyor.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor.

euronews

Read Previous

Saraybosna’daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi 486 yaşında

Read Next

Karadağ’dan, Türkiye’nin Podgorica Büyükelçisi Ozan’a üstün hizmet madalyası