Macaristan, Gruevski’nin sığınma talebini kabul etti

Macaristan’a sığınma talebinde bulunan Makedonya’nın eski başbakanlarından Nikola Gruevski, sığınma talebinin kabul edildiğini açıkladı.

Macaristan’a sığınma talebinde bulunan Makedonya’nın eski başbakanlarından Nikola Gruevski sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, sığınma talebinin Macaristan tarafından kabul edildiğini açıkladı. Gruevski facebook hesabı üzerinden yaptığı detaylı açıklamada, “Bugün AB ve NATO üyesi devlet Macaristan, Makedonya’daki siyasi zulümden dolayı yaptığım siyasi sığınma başvuruma olumlu yanıt verdi” ifadelerini kullandı.

Siyasi sığınma talebinde, SDSM partisi tarafından yönetilen yeni hükümetin siyasi zulmünden dolayı sığınma talep ettiğini belirten Gruevski, “Hükümetin, demokrasi dışı adımlar ve yöntemler kullanarak özgürlüğümü elimden almak ve Makedonya’daki savcılık ve yargı sistemini kötüye kullanmak istediğini belirttim” açıklamalarında bulundu.

Mahkeme ve savcılığı, siyasi muhalifler ile hesaplaşmanın yanı sıra hükümetin başarısızlığını da örtmeye çalışmakla suçlayan Nikola Gruevski, Mile Yanakieski ve Kiril Bojinovski’nin hükümetin kendisiyle ilgili baskıyı üzerinden atmak için tutuklandığını söyledi.

Gruevski’den Makedonya yargısına suçlama

Gruevski facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün, Makedonya Cumhuriyeti’nde, hükümet baskısı, ayrımcılık, zulüm, siyasi tutuklama ve hükümetin yargı ve kovuşturma sistemi üzerinde tam kontrolü, siyasi koşullara ve ihtiyaçlara göre hapsetme veya tutukluluk hallerinde yaşanılmaktadır. Yargı sistemini ilerletmek yerine, Makedonya’nın bir gerilemesi var. Mahkeme ve savcılık, siyasi hedeflerini ve şantajlarını gerçekleştirmek amacıyla hükümetin politik aracı olarak kullanılmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Bütün bunlara karşı çıkmaya ve bu konuyu daha üst bir seviyeye çıkarmaya adım atmaya karar verdim diyen Nikola Gruevski, “Birileri beni sevebilir ya da sevmeyebilir, benimle aynı fikirde olur ya da olmaz, iyi ya da kötü politikalara izlediğimi düşünebilir, ama bu dönemde Makedonya’da olup bitenleri inkar edemez yada olup bitenlere gözlerimikapatmamı isteyemez” açıklamalarına yer verdi.

Hatırlanacağı üzere Nikola Gruevski, başbakanlığı döneminde yaklaşık 600 bin avro değerindeki lüks otomobilin yasa dışı satın alınması nedeniyle 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

 

 

Read Previous

Saraybosna’da Mevlit Kandili kutlandı

Read Next

Mevlid Kandili Üsküp’te kutlandı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *