Londra’da En Popüler İsim ‘Muhammed’

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi, nüfusunun yüzde 12’si Müslüman olan Londra’da 2014’de erkek bebekler için en çok tercih edilen ismin “Muhammed” olduğunu açıkladı.

İngiltere’nin Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), 2014 yılında, 8,6 milyonluk nüfusunun yüzde 12’sini Müslümanların oluşturduğu Londra’da yaşayan aileler tarafından erkek bebekler için en çok tercih edilen ismin “Muhammed” olduğunu bildirdi.

ONS’nin yıllık olarak yayımladığı “İngiltere ve Galler’de bebek isimleri” verilere göre, 2014 yılında “Oliver”ın erkek, “Amelia”nın da kız çocuklarına konan en popüler isimlerin başını çektiği kaydedildi.

İngiltere ve Galler’de geçen yıl doğan 6 bin 649 erkek çocuğa Oliver ismi verilirken, erkek bebeklere konan en popüler isimler sırasıyla Jack, Harry, Jacob ve Charlie oldu.

ONS’un verilerine göre, en popüler 100 erkek bebek ismi listesinde yer alan Muhammed ismi, birkaç farklı yazılışıyla yer aldı. Buna göre, 3 bin 588 bebeğe verilen “Muhammed” 14’ncü, 2 bin 536 bebeğe konan “Mohammed” 27’nci ve bin 116 bebeğe verilen “Mohammad” de 56’ncı sıraya yerleşti.

ONS tarafından açıklanan verilerde ayrıca, Muhammad isminin başkent Londra’da geçen yıl en fazla tercih edilen erkek bebek ismi olduğu ifade edildi. Öte yandan, Türkiye’de de sık tercih edilen isimlerden “İbrahim”, ilk 100’e girmeyi başararak, listede 91’nci sıraya oturdu.

5 bin 327 bebekle, geçen yıl doğan kız çocuklarına konan en popüler isimler listesinde başı çeken Amelia’yı sırasıyla, Olivia, Isla, Emily ve Poppy takip etti.

Bu arada yine Arapça kız isimlerinden olan “Aisha”nın son dönemde yine popülerlik kazanmaya başladığına dikkat çekildi. ONS, Aisha isminin, İngiltere ve Galler’de kız çocuklarına konan en popüler 100 isim listesinde 18 basamak tırmanışa geçerek, en fazla yükseliş gösteren isim oldu ve 75’nci sıraya yerleştiği bildirdi.

Başkent Londra’nın 8,6 milyonluk nüfusunun yüzde 12’sini Müslüman toplum oluşturuyor. Birleşik Krallık’ta yaklaşık 3 milyon Müslüman yaşıyor.

 

 

Kaynak: AA

Read Previous

68 bine yakın Boşnak Ülkesini Terk Etti

Read Next

‘Suriye’de Sivillere Yönelik Saldırılar Kabul edilemez’

1,121 Comments