Lokman Ayva: Karanlıkların Çok Olması, Mumların Az Olmasından Kaynaklanıyor

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı tarafından desteklenen ve Türkiye Beyazay Derneğince yürütülen “Birlikte Daha İyiye” projesi kapsamında Makedonya’daki “Türkiye –Makedonya Engelliler Dostluk Günü” dolayısıyla bugün Üsküp’ün “Kontinental” Otelinde bir tören düzenlendi.

Engelliler dostuk günü bir kermez ile açıldı. Kermesin resmi açılışını Türkiye Cumhuriyeti Eski Eğitim Bakanı Nimet Baş ve Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil yaptılar.

DSC_1688

Kermesin ardından İSÖMX Engelliler Müzik Grubu harika bir konser düzenlediler. Salona gelen çok sayıda misafire bir sürpriz yaparak Makedonya’nın Yovano, Yovanke türküsünü söylediler. Konserin sonunda ise İstanbul’un ünlü müzik grubu İSÖMX Vardar Ovası türküsünü söyleyerek salondakilere çoşkulu anlar yaşattılar.

DSC_1722

Şarkılara en çok Türkiye Cumhuriyeti Eski Eğitim Bakanı Nimet Baş ve Milletvekili Kenan Hasip’in en çok eşlik ettiği gözlerden kaçmadı.

İSÖMX Engelliler Müzik Grubu ise salona gelen tüm misafirlerden dakikalarca alkışlandı.

DSC_1725

Kısa konserden sonra sıra “Türkiye –Makedonya Engelliler Dostluk Günü” resmi konuşmalarına geldi.

Firuze kubbeli güzel şehir Üsküp’te şekillenen bu hareketin tüm Balkanlar’a dalga dalga yayılmasını diliyorum

İlk önce Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’nın gönderdiği mesaj okundu.
Emine Erdoğan gönderdiği mesajda Türkiye Beyazay Derneği öncülüğünde düzenlenen bu projenin güzelliklere vesile olmasını dileyerek projenin tüm paydaşlarını gönülden tebrik ediyorum sözleri yer alıyor.

Emine Erdoğan mesajda ayrıca Evlad-i Fatihan Diyarı Makedonya’da oluşturulan bu seferberliğin engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylıklar getirmesini temenni ediyorum. Firuze kubbeli güzel şehir Üsküp’te şekillenen bu hareketin tüm Balkanlar’a dalga dalga yayılmasını diliyorum”, ifadeleri yer alıyor.

Törende konuşan Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, “20 Kasımda çok enteresan ziyaretlerimiz oldu. Engellere yönelik kuruluşları ziyaret ettik. Ve orada pek çok alanda işbrliği yapabileceğimizi gördük. Bir arkadaşımız bir okulun engelleri sınıfını organize edecek. Radovişte’ki bir okulun bilgisayarlarını temin edeceğiz. Kalkandelen, Gostivar ve Üsküp’te ortak projeler yapmaya başlayacağız. Sadece sevmek yetmiyor, birbirimize destek ve dayanışma halinde olmamız lazım. Kardeşlik dostluk ağlarını genişletmek lazım. Biz şuna inanıyoruz karanlıkların çok olması, mumların az olmasından kaynaklanıyor, bu yüzden bu tür dostluklar mum gibi ortalığı aydınlatacak, yanlışlıkların, problemlerin azalmasına yol açacaktı”, şeklinde konuştu.

DSC_1730

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil , bugün fevkalade anlamlı özel ve güzel bir etkinlikte bir araya gelmiş oluyoruz. Her zaman ifade ettiğimiz gibi iki dost ve kardeş ülke olan Türkiye ve Makedonya halkları arasında bu önemli ve anlamı etkinlik ayrı bir yer tutacaktır. İlişkilerimizin güzelliğine, gelişmesine yeni bir boyut katacaktır”, dedi.

Dış yatırımlardan sorumlu Devlet Bakanı Furkan Çako, programa gelirken bir siyasetçi olarak her zaman bugün yapacağım konuşma hakkında düşündüm, ancak fark ettim ki, engelli kardeşlerimize karşı olan sorumluluğumuz sadece düşüncelerimizden ibaret değildir, düşüncemizden ziyade insani hislerimiz harekete geçirmek gibi bir sorumluluğumuzun da olduğunu farkındayız”, şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Eski Eğitim Bakanı ve Beyazay Derneği Genel Koordinasyon Başkanı Nimet Baş “bu güzel ve anlamlı ortamda sizlerle birlikte olmaktan çok büyük memnuniyet duyuyorum. Ülkeler arasına iyi ilişkileri dediğimiz zaman öncellikle siyasi ilişkiler ardından ekonomik ilşkiler baz alınır, ama bugüne kadar hiç sivil toplum örgütleri arasındaki işbirliği ölçü alınsa bile, engellier alanında çalışmalar yürüten STK’ya ben şahit olmadım, bunu bir ilk olarak görüyorum”, şeklinde konuştu.

Bugünkü törene ayrıca TİKA Üsküp Koordinatörü Teoman Tiryaki, Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Dr. Mehmet Samsakçı, Anayasa Mahkemesi üyesi Salih Murat, MATÜSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim ve çok sayıda davetli katıldı.

Hüsamettin Gina / TIMEBALKAN

Read Previous

Kurşumlu Han

Read Next

Macaristan’dan Makedonya’ya Tel Örgü Yardımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *