Lise öğrencilerine yönelik burs başvuruları başladı

Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı, 2022/2023 eğitim öğretim yılında lise öğrencilerine yönelik burs başvurularının başladığını açıkladı.

Eğitim ve Bilim Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, aylık miktarı 3 bin 500 denar olan dokuz tür burs olduğunu ve lise öğrencilerinin bunları dokuz ay boyunca, yani öğretim devam ederken alacağı belirtildi.

Roman öğrenciler için bursların dört kategoriye ayrıldığı ve farklı miktarlarda olduğu kaydedilen açıklamada, “Her türlü burs için bugünden 13 Kasım 2022 tarihine kadar başvurabilirsiniz.” denildi.

Devlet ortaokullarından mesleki eğitim programlarına göre ders sayısı artırılarak uygulamalı eğitimin gerçekleştirileceği mesleki eğitim sınıflarına kayıt yaptıran öğrencilere 1.500 burs verilmektedir.

Üç yıllık mesleki eğitim ve mesleki eğitim için müfredat ve programları uygulayan öğrencilere yönelik 500 burs öngörülüyor.

Devlet ortaokullarındaki öğrencilere 900 sosyal destek bursu verilecek. Eğitim ve Bilim Bakanlığı, otelcilik-turizm mesleği, elektrik mühendisliği, inşaat-jeodetik, ziraat-veterinerlik, mekanik ve tekstil-deri mesleklerindeki müfredatlardan öğrencilere 240 burs verecek.

Yetenekli sporcu öğrencilere 150 burs, özel gereksinimli öğrencilere 120 burs verilecek. Ortaöğretimden doğa ve teknik bilimler alanında yetenekli öğrencilere 100 burs, sanat alanında yetenekli öğrencilere 50 ve yetim öğrencilere 50 burs verilmesi planlanıyor.

Birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfa kayıtlı Roman lise öğrencilerine toplam 920 burs verilecek. Bu burslar dört kategoriye ayrılmıştır ve 800 ila 2.200 dinar arasında değişen aylık tutarları vardır.

Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından bugün açıklanan başvuruların her birinde şartlar, kriterler, gerekli belgeler ve başvuru tarihleri belirtildi.

Read Previous

Büyükelçi Sekizkök’ten Ensar Derneği yurtlarına ziyaret

Read Next

Arnavutluk’ta yerel seçim tarihi belli oldu