Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Linhart, Üsküp ziyareti kapsamında Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Avusturya Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Bakanı Michael Linhart bugün Üsküp’te Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Kuzey Makedonya ile müzakerelerin Aralık ayında başlamasını umuyoruz.” dedi.

Linhart, “Batı Balkanları dışlayan, Avrupa’yı zayıflatıyor. Müzakerelerin Aralık ayında başlaması konusunda kararlıyız ve savunmaya devam edeceğiz. Bu bizim talebimizdir ve bu talebi Avrupa Birliği’ndeki ortaklarımıza yoğun bir şekilde yapıyoruz.” diye konuştu

Müzakerelerin Aralık ayında başlamasının sadece Kuzey Makedonya ve Arnavutluk için önemli olmadığını, bunun Batı Balkanlar’da tüm bölge için olumlu etkileri olabileceğini kaydeden Linhart, “Batı Balkan ülkeleri Avrupa Birliği üyesi olmadığı sürece, AB entegrasyonunu henüz tamamlamamıştır ve Batı Balkanlar Avrupa’nın bir parçasıdır.” ifadelerini kullandı.

Batı Balkanların gücü ve refahının, tüm Avrupa için güç ve refah demek olduğunu söyleyen Linhart, “Kuzey Makedonya tipik bir AB adayı örneğidir. Bu nedenle Avusturya, Kuzey Makedonya ile müzakerelerin başlaması için bastırmaya devam edecek.” şeklinde konuştu.

Bakan Osmani, Avusturya’nın Batı Balkanlar’ın Avrupa Birliği’ne entegrasyonunun en güçlü destekçilerinden biri olduğunu vurguladı.

Viyana’nın görüşünün Batı Balkanlarun Avrupa Birliği’nin bir parçası olmadan Avrupa’nın tamamlanmadığı yönünde olduğunu ve bu pozisyon için minnettar olduklarını belirten Osmani, “Ülkenin ve tüm bölgenin Avrupa entegrasyonu için son derece önemli bir dönemdeyiz. Bakana, Kuzey Makedonya’da ve dosyamızda, tüm bölgenin blokajını kaldırmanın anahtarının yattığını, çünkü bölgenin blokajının Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile müzakerelere başlanması ve daha sonra diğer ülkeleri anlaşmazlıkları çözmeye teşvik etmesiyle burada başlaması gerektiğini söyledim.” ifadelerini kullandı.

Önceki Haber

Zaev: Bu Bütçenin bir özelliği de vatandaşın parasının daha kaliteli bir yaşam için kullanılması olacak

Sonraki Haber

K. Makedonya’da bir günde 4 bin 37 vatandaş aşı oldu