Liderler Anlaşamadı, Siyasi Kriz Devam Ediyor

Avrupa Birliği Komiseri Johannes Hahn ve siyasi parti liderleri dün akşam 12 saat süren müzakerelerden sonra seçim tarihi konusunda anlaşma sağlayamadı.

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği seçimlerin 24 Nisan’da yapılmasını kabul etmedi. VMRO DPMNE
geniş toplumsal istişarelerle ileride atacağı adımları belirleyecek. Müzakereler siyasi parti çalışma gruplarında devam edecek.

Ana muhalafet lideri Zoran Zaev, “Eğer seçimler 24 Nisan tarihinde düzenlenirse biz bu seçimlere yer almayacağız. Ancak adil ve demokratik seçim şartlarının oluşması içim mücadelemize devam edeceğiz. Özgür ve demokratik Makedonya için savaşmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Başarılı sonuçlanmayan görüşmelerden sonra açıklama yapan Başbakan Nikola Gruevski, Zaev’in sorumsuz olduğunu belirtirek suçu doğrudan doğruya ana muhalaefet partisine attı.

Gruevski, “Görüşmede medya reformları ve seçim listelerinin yenilenmesi metodoloji konuları gündeme gelmedi. Zaev bu konuları görüşmek istemedi. Zaev sadece tüm partilerin seçimlerin ertelenmesini kabul etmelerini ısrar etti. Herhangi bir ciddi delil sunmadan. O biliyor ki seçim listeleri sadece birkaç gün için yenilenebilir. Partilerin ve uluslararası temsilcilerinin 12 saatini harcadı. Bu sorumsuz bir davranış. Yaptığı hamlelerle devleti daha büyük bir siyasi krize çekmek istiyor” dedi.

Read Previous

BM Yetkilileri Madaya’da Açlıktan Ölenleri Gördü

Read Next

Hahn: “Makedonya Çok Zor Durumda”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *