Leyla Şerif Emin, Ankara’da düzenlenen “Dil ve Edebiyat Söyleşileri”ne konuşmacı olarak katıldı

Kuzey Makedonyalı Türk şair, yazar ve Köprü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Leyla Şerif Emin, “Başkent Kültür Yolu Festivali” kapsamında düzenlenen “Dil ve Edebiyat Söyleşileri”ne konuşmacı olarak katıldı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının himayelerinde, Türk Dil Kurumunun katkılarıyla “Başkent Kültür Yolu Festivali” kapsamında düzenlenen “Dil ve Edebiyat Söyleşileri”nin son programı, 6 Haziran 2022 tarihinde Ulucanlar Cezaevi Müzesi Altın Elma (Koğuş) Salonu’nda yapıldı.

Söyleşiye, Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Ömer Gök ve Anadolu Mektebi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü ile edebiyata gönül verenler katıldı. Programın selamlama konuşmasını, Başkan Yardımcımız Dr. Ömer Gök gerçekleştirdi.

Söyleşide, Ali Ayçil ve Makedonya’dan Leyla Şerif Emin konuşmalarıyla katılımcıları bilgilendirdi.

Leyla Şerif Emin yaptığı konuşmada, Makedonya sınırları içinde geçmişten günümüze Türkçe yayımlanan dergilere yer verdi. Rumeli topraklarının yetiştirdiği usta şairlerden de bahseden Leyla Şerif Emin, Balkanlardaki Türk edebiyatını ele aldı.

Ali Ayçil konuşmasında, Türkçenin konuşulduğu coğrafyalardan yola çıkarak Türk dilinin gücünü vurguladı. Anadolu Türkçesini bize ulaştıran en büyük kaynağın Yunus Emre olduğunu ifade eden Ali Ayçil, Yunus’un hayatımızdaki yerini ele aldı. Ayçil ayrıca, edebiyat ve hayat ilişkisi üzerinde değerlendirmelerde bulundu.

Program, teşekkür belgesi ve armağan kitap takdimi ile sona erdi.

Read Previous

Genel kurulda yeterli sayıda milletvekili bulunmaması nedeniyle oturum ertelendi

Read Next

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Türk dostlarımızın çabalarına büyük önem atfetmekteyiz