Leyen: Hiç şüphe yok ki Makedon dili sizin dilinizdir ve buna tamamen saygı duyuyoruz

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, Kuzey Makedonya Meclisi’nde bir konuşma gerçekleştirdi.

Kuzey Makedonya Meclisi’nde ülkenin Avrupa Birliği (AB) ile üyelik müzakerelerine başlamasına olanak sağlayacak ve Bulgaristan’ın vetosunu kaldıracak Fransız teklifinin görüşülmesi öncesinde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen milletvekillerine hitaben bir konuşma yaptı.

Leyen, “Sevgili Makedonlar, Makedon dili ve kimliği ile ilgili endişeleri dikkatle dinledim. Hiç şüphe yok ki Makedon dili sizin dilinizdir ve buna tamamen saygı duyuyoruz. Bu nedenle gözden geçirilmiş teklifte Makedonca dili şerhsiz olarak belirtiliyor.” dedi.

Teklifin aynı zamanda ulusal kimliğe de saygı duyduğunu vurgulayan Leyen, “Kendini tanımlama ilkesi her birimiz için özellikle önemlidir. Katılım sürecinin Avrupa ilke ve standartlarına kesinlikle uymasını sağlamak için AK Başkanı olarak bana güvenebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

İyi komşuluk ilişkileri ve uluslararası işbirliği, Avrupa entegrasyonunun DNA’sının bir parçası olduğunu söyleyen Leyen, “Sizi bir kez daha temin edeyim. Tarihin yorumlanması gibi ikili meseleler, katılım müzakerelerinde şart değildir.” şeklinde konuştu.

Read Previous

Balkanlar, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü”ne hazırlanıyor

Read Next

Bugünkü protestolarda 2 kişi gözaltına alındı