Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ortak baasın toplantısı düzenledi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen burada yaptığı konuşmada, Arnavutluk ile Kuzey Makedonya’nın AB müzakerelerine başlamasına tam destek verdiğini belirterek, “Her iki ülke de üzerine düşen görevi yerine getirdi ve artık üzerimize düşeni yapmak zorunda olan bizleriz. Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın bir an önce müzakerelere başlaması konusunda kararlıyım. Hükümetlerarası oturumun yıl sonuna kadar olmasını bekliyorum.” diye konuştu.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ise kendine has üslubuyla, “Artık düğüne hazırlanmayacağız çünkü herşey dünürlerin elinde.” ifadelerini kullandı.

Kurumlarımızı çocuklarımız için modernize etmek için AB’nin bilgi ve deneyimini kullanmaya devam ettiklerini kaydeden Rama, “O halde, konferansların ve fasılların açılıp açılmayacağı, AB’nin sorunudur, Komisyon’un değil, Avrupa ailesinin bir başkasını inatla tedavi eden ve bir başkasını rehin tutan bir üyesidir. Odağımızı, sabrımızı veya sakinliğimizi kaybetmememiz ve ilerlememiz gereken yapacak çok şeyimiz var.” değerlendirmesinde bulundu.

Von der Layen, başta salgınla mücadele ve ekonominin güçlendirilmesi olmak üzere Batı Balkan ülkelerine yapılan AB yardımlarından da bahsederek, Berlin sürecine odaklanarak “Berlin süreci ne kadar hızlı olursa AB entegrasyonu da o kadar hızlı olur.” diye konuştu.

Önceki Haber

ABD’den Bosnalı Sırp liderin bağımsızlık açıklamalarına tepki

Sonraki Haber

Caferi: Meclisin kampanya döneminde çalışmaması yazılı olmayan bir kural