Lavrov: “Batı yasa dışı olarak Kosova’yı tanıdı”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı ülkelerin, çıkarlarına uygun olduğu için Kosova’yı bağımsız bir ülke olarak tanıdığını söyledi.

Sputnik’in haberine göre, Lavrov, “Batı, egemenliğini korumak amacıyla tarihin gerçekçi akışına ters düşerek, uluslararası hukuku reddediyor. Kurallar belirli konulara göre uyarlanıyor. Batı, gerektiğinde Kosova’da olduğu gibi, hiçbir referandum yapılmaksızın yasa dışı ilan edilen bağımsızlığı tek taraflı tanımaya hazır.” dedi.

Lavor, geçen hafta Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandar Vulin ile Moskova’da düzenlediği görüşme sırasında, Rusya’nın, Sırbistan’a uyan her çözümü destekleyeceğini açıklamıştı.

Rus bakan, görüşme öncesinde, Rusya’nın Kosova konusundaki tutumunu değiştirmeyeceğini ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de bu görüşü defalarca tekrarladığını hatırlatmıştı. 

Lavrov, “Belgrad ve Priştine’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1244 sayılı kararına dayanarak sürdürülebilir ve karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüme ulaşmasını savunuyoruz. Bu çözümün, her şeyden önce uluslararası hukuka uygun olması ve mutlaka BM Güvenlik Konseyi’nin onayını alması gerekiyor. Bu sonucun elde edilmesi için Sırp dostlarımıza destek sağlayacağız.” diye konuştu.

Balkan News

Read Previous

ABD ve Rusya’nın Saraybosna Büyükelçilerinin “Bosna Hersek” tartışması

Read Next

Thodex’in kurucusu Fatih Özer Arnavutluk’ta yakalandı