Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Batı Balkanlar turu kapsamında Kosova ziyaretini gerçekleştiriyor.

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Kosova ziyareti kapsamında başkent Priştine’de Başbakan Albin Kurti tarafından kabul edildi.

Kurti ve Lambrecht arasında gerçekleşen görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Batı Balkanlar’da sürdürülebilir istikrarın önemine vurgu yapan Lambrecht, “Kosova, yaptırımlar uygulayarak Rusya’nın saldırganlığını açıkça kınadı. Avrupa Birliği için önemli olan barış ve özgürlük değerlerini savunduğunuz için sizi tebrik ediyoruz. Avrupa Birliği entegrasyon sürecinde size destek olacağız. Askeri destek konusunda da Kosova’nın yanında olduğumuza dair güvence verdim. Kosova Güvenlik Gücü’nün orduya dönüşmesi sürecine olan desteğimiz de devam edecektir” dedi.

Kosova ile Sıribstan arasındaki diyalog sürecine de değinen Alman Bakan, “diyalog sürecinde hangi adımların atılması gerektiği netleştirilmelidir ve sürecin yeni bir dinamik kazanmasını umuyorum. 13 Mayıs’ta Brüksel’de önemli kararların alınacağını umuyorum. Bu açıdan ilk adımlar, belgelerin karşılıklı tanınmasına yönelik kararlar olabilir ve bu iyi bir sinyal olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Önceki Haber

Kurti: Sırbistan ile anlaşmanın merkezinde karşılıklı tanıma olmalıdır

Sonraki Haber

Sofya’da Ukrayna ve Rusya yanlısı protestocular arasında arbede yaşandı