Lajçak, Kosova ve Sırbistan heyetleri ile “Dinar” konusunu görüştü

Avrupa Birliği diyalog elçisi Miroslav Lajçak, Sırp dinarının Kosova’da kullanımına ilişkin Kosova ve Sırbistan heyetleri ile Brüksel’de ayrı ayrı görüşmeler düzenlendi.

Görüşmede, Kosova’yı Merkez Bankası Başkanı Ahmet İsmaili, Sırbistan’ı ise başmüzakereci Petar Petkoviç temsil etti.

Lajçak ilk olarak baş müzakereci Petar Petkoviç başkanlığındaki Sırp heyetiyle bir araya geldi. Avrupalı ​​elçi daha sonra Kosova Merkez Bankası Başkanı Ahmet İsmaili ile görüştü.

Lajcak’ın Kosova ve Sırbistan heyetleriyle yaptığı ikili görüşmelerin ardından üçlü bir toplantının yapılıp yapılmayacağı henüz bilinmiyor.

Kosova, nakit ödemelere ilişkin Merkez Bankası düzenlemesi konusunun Sırbistan ile ilişkilerin normalleşmesine yönelik diyaloğun bir parçası olmaması gerektiğine inandığı için bu toplantıya siyasi bir temsilci göndermek istemedi.

Kosova Merkez Bankası’nın 1 Şubat’ta yürürlüğe giren yönetmeliği, Kosova’da nakit ödemelerde tek para biriminin euro olmasını öngörerek Sırp dinarının kullanımını yasaklıyor.

AB’ye göre bu karar, Sırp dinarını kullanan ve bu para birimiyle Sırbistan’dan yardım alan Kosova’daki Sırp toplumu için pratik sorunlara yol açtı.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Yunanistan’da taksicilerin yeni vergi yasası protestosu devam ediyor

Read Next

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yerapetritis, Bulgaristan’ın Şengen Bölgesi’ne katılımına destek verdi