Lajcak: Fransız-Alman planını kabul etmeyen taraf, uluslararası toplumun desteğini kaybeder

Avrupa Birliği’nin (AB) Sırbistan-Kosova Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, Belgrad ve Priştine yönetiminin Fransız-Alman planını kabul edip imzalamasını beklediğini söyledi.

Lajcak, Priştine’deki temasları kapsamında, AB’nin çözüm önerisi olarak da bilinen planı taraflarla ayrı ayrı görüştüklerini bildirdi.

Müzakerelere uluslararası toplumun da katıldığını ifade eden Lajcak, temsilcilerin tehdit veya ültimatomlarla gelmediğini belirtti.

Uluslararası toplumun Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin kalitesini daha yüksek bir seviyeye çıkarmak istediğine işaret eden Lajcak, “Amacımız, Priştine ile Belgrad arasındaki ilişkilerin normalleşmesi.” dedi.

Taraflardan biri öneriyi kabul ederken diğerinin ise reddetme ihtimalini değerlendiren Lajcak, “Uluslararası toplum o tarafa desteğini azaltıp, kabul eden tarafa desteğini artıracaktır. Uluslararası toplumun misyonu gerçekten zor.” diye konuştu.

Lajcak, Priştine ziyareti kapsamında Belgrad ile diyalog halinde olan hükümetin temsilcisi Besnik Bisljimi ile de bir araya geldi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Çavuşoğlu: Sırbistan’la ilişkilerimizi nasıl geliştirebileceğimizi görüştük

Read Next

Yunan polis teşkilatında dinleme skandalı nedeniyle değişim yapıldığı iddia edildi