Lajcak: “AB, Belgrad ve Priştine’den ilişkilerin normalleşmesine odaklanmasını bekliyor”

AB’nin Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, AB’nin Belgrad ve Priştine’den ikili ilişkilerin normalleştirilmesine odaklanmalarını beklediğini söyledi.

Lajcak, geçen hafta Kosova‘da yaşanan bazı olaylardan endişe duyduğunu ifade etti.

AB Özel Temsilcisi, “Benim için bu hafta Brüksel’de nispeten sakin geçti ve Belgrad ve Priştine diyaloğunda yapılan anlaşmaların uygulanması için önemli olan belgeler üzerinde çalışma fırsatı buldum. Maalesef, bu olaylardan bazıları endişe verici ve tarafların ilişkilerin normalleştirilmesine tamamen odaklanmalarını bekliyoruz.” dedi.

Geçtiğimiz hafta, Avrupa Parlamentosu üyesi Matjaž Nemec ile bir araya gelerek, diyaloğun ilerlemesi için perspektifleri ve Batı Balkan’daki diğer konuları konuştuklarını belirten Lajcak, sahadaki ortaklarıyla verimli telefon görüşmeleri yaptığını ve Kuzey Kosova’da yaşanan gelişmeleri ve atmosferi daha iyi anlamasına olanak sağladığını belirtti. Ayrıca, KFOR Komutanı Tümgeneral Angelo Michele Ristuccia ile kontrol noktalarında son zamanlarda yaşanan olaylar dahil olmak üzere güvenlik konuları hakkında konuştuğunu söyledi.

Tanjug Ajansının haberine göre Lajcak, EULEX Başkanı Lars-Gunnar Wigemark ile yaptığı toplantının güvenlik konusuna odaklandığını belirterek, son diyaloğa ve plakalarla ilgili duruma, Kuzey Kosova’da yapılacak olan seçimlere ve diğer gelişmelere dair konuştuklarını ifade etti.

Balkan News

Read Previous

Göç, Kosova’da okulları boşaltıyor

Read Next

Türkiye’deki seçimlerde 64 milyon 113 bin 941 seçmen oy kullanacak