Lagumdzija: Putin, yeni bir Balkan savaşı çıkarmak istiyor

Bosna Hersek’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi olarak atanan Zlatko Lagumdzija, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Balkanlar’da yeni bir savaş çıkarmak istediğini ileri sürdü.

Eski Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Lagumdzija, Putin’in Balkanlar’daki duruma müdahale ederek Doğu Avrupa’da yeni bir çatışmayı teşvik ettiğini ve Batı’nın dikkatini Ukrayna’dan başka bir yöne çekmeye çalıştığını ileri sürdü.

Washington Times’a konuşan Lagumdzija, Rusya’nın Ukrayna’daki başarısızlığının ABD ve Avrupa Birliğinin bölgedeki nüfuzlarını geri kazanabilmek için bir şans teşkil ettiğini ifade etti.

ABD’nin Batı Balkanlar’a olan ilgisizliğinin bölgede bir güç boşluğu oluşturduğunu ve bunun siyasette Rusya, ekonomide de Çin tarafından doldurulduğunu vurgulayan Lagumdzija, 2022 yılı Şubat ayında Putin Ukrayna’yı işgale hazırlanırken Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in de Bosna Hersek’ten ayrılma hazırlığı yaptığını ve Ukrayna’nın Rus kontrolüne girmesiyle doğru anın gelmiş olacağı şeklinde bir hesap yaptığını ileri sürdü.

Planın Rusya’nın Ukrayna’daki “yıldırım harekatının” başarısız olması nedeniyle ertelendiğini ifade eden Lagumdzija, Putin’in halen Batı ile müzakereler için bir koz yaratabilmek için Dodik’e güvenmeye devam ediyor olabileceğini ileri sürdü.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bulgaristan şirketleri, 1,2 milyar avro destek için Avrupa Savunma Fonu’na başvurabilecek

Read Next

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu, parti liderleriyle görüştü