Kuzey Makedonya Hükümeti, Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu’nun sokağa çıkma yasağının yeniden getirilmesi teklifini kabul etti.

Kuzey Makedonya Hükümeti kararına göre tüm Üsküp ilçe belediyeleri, Kumanova, Lipkova, İştip, Kalkandelen, Bogovinye,  Brvenica, Tearce, Jelino ve Yegunovce belediyelerinde 4 Haziran Perşembe günü saat 21:00’dan 8 Haziran Pazartesi saat 05:00’a kadar 80 saatlik sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Söz konusu belediyelerin dışındaki belediyelerde ise perşembe günü 21:00’dan 5 Haziran Cuma günü saat 05:00’a kadar ve ondan sonraki her gün saat 16:00’dan başlayıp sabah 05:00’a kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Sağlık Bakanı Venko Filipçe düzenlediği basın toplantısında vatandaşların alınan tedbirlere ve kararlara uymadığını söyledi.

Cuma gününün resmi tatil olduğunu kaydeden Filipçe, Hristiyanların mezar ziyaretinde bulundukları resmi tatil nedeniyle tüm gün toprağa verme işlemi haricinde mezarlıkların ziyarete kapalı olduğunu belirtti.

Tüm vatandaşlara önlemlere uyma çağrısında bulunan Filipçe, “Hepimiz birlikte çalışırsak, bu ikinci dalganın birlikte üstesinden geleceğimize inanıyorum.” dedi.

Daha önceki sokağa çıkma yasağı süresince serbest dolaşım hakkı için çıkarılan ehliyetlerin yeniden geçerli olacağını ifade eden Filipçe, ordu, polis, sağlık çalışanları, market ve restoranların yanı sıra engelli vatandaşlar ile refakatçilerinin sokağa çıkma yasağından muaf olduğunu bildirdi.

Kuzey Makedonya’da son 24 saatte 101 yeni vaka, 4 ölü ve 10 iyileşen hasta olduğu açıklanmıştı.

Ülkedeki toplam vaka sayısı 2 bin 492, toplam iyileşen hasta sayısı 1.605, toplam ölü sayısı 145 ve aktif hasta sayısı ise 742.

 

 

Önceki Haber

Türkiye ramazanda Kudüs’ü unutmadı

Sonraki Haber

Türkiye’de Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 130 bin 852 oldu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eight − 5 =