Kuzey Makedonya Başbakanı Oliver Spasovski, Başbakan Yardımcısı Buyar Osmani, Sağlık Bakanı Venko Filipçe ve Halk Sağlığı Enstitüsü’nden Jarko Karacovski  hükümet toplantısının ardından gevşetilen koronavirüs önlemleri hakkında bir basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Oliver Spasovski, yarından itibaren ülke genelindeki sokağa çıkma yasağının tamamen kaldırıldığını açıkladı.

Perşembe gününden itibaren terası ve dış alanı olan kafeler açılacağını, diğer kafe ve restoranlar için ise gelecek hafta düzenleme yapılacağını ifade eden Spasovski, 1 Haziran’dan itibaren iş serbestisi için alınan tüm kararların iptal olacağını sadece kronik hastalıkları ve 10 yaş altında çocukları bulunanların bundan yararlanmaya devam edeceğini belirtti.

Ülkeye dönecek Makedonya vatandaşları için 14 günlük devlet karantinasının kaldırıldığını belirten Spasovski, ülkeye gelen Makedonya vatandaşlarında son 72 saatte yapılmış olmak üzere negatif testin çıkması halinde vatandaşların kendilerini evlerinde tecrit edeceğini söyledi.

Halihazırda devlet karantinasında bulunan vatandaşların da kendi isteklerine bağlı olarak test yapıp testlerin negatif çıkması halinde ev karantinasına gidebileceklerini ifade etti.

Sağlık Bakanı Venko Filipçe de koronavirüsün bitmediğini ve halen aramızda olduğunu vurgulayarak vatandaşların koruyucu maske, sosyal mesafe ve dezenfektan kullanımı gibi önlemlere sıkı sıkıya uymasının hem kendi yakınları hem de kamu sağlığı için önemli olduğunun altını çizdi.

Bugün Kuzey Makedonya’da ilk koronavirüs vakasının tespit edilmesinin üzerinden tam 3 ay geçti.

 

 

Önceki Haber

Bosna Hersek’te Barış Yürüyüşü Kovid-19 nedeniyle sınırlı katılımla düzenlenecek

Sonraki Haber

Türkiye genelindeki 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sixteen − 15 =