Üsküp Devlet Kalp Cerrahisi Kliniğinde 6 saatlik operasyon ile gece yarısında ilk kalp nakli ameliyatı gerçekleşti.

Saat 02:00 sularında gerçekleşen ameliyat ile 54 yaşındaki vatandaşa kalp nakli gerçekleştirildi. Vefat eden donörün 2 böbreği de yıllardır diyalize bağlı Uroloji Kliniği’ndeki 2 hastaya nakledilecek.

Ülkedeki ilk kalp nakli ameliyatı Sağlık Bakanı Venko Filipçe’nin koordinesinde Ulusal Nakil Koordinatörü Dr. Maja Mojsova Mijovska tarafından başlatıldı ve yönetildi. Kendisine Dr. Biljana Andonovska, Dr. Vesna Durnev ve Sağlık Bakanlığı’ndan Adrijana Georgiev beyin ölümü gerçekleşen hastanın kalp ve böbrek nakline başlamak için tüm tıbbi, teknik ve idari hazırlıkları yaptı.

Kalp naklinin başarılı olduğunu kaydeden Sağlık Bakanı Filipçe, “Bu bizim için buyük bir gün. Birçok şeyiyle ayrıcalıklı. Öncelikle donörün ailesine teşekkür etmek isterim. Seveninize kaybederken organlarını bağışlama kararını vermek çok zordur. Düşünülemez derecede zordur. En yakınınızı kaybettiğinizi bildiğiniz anlarda tanımadığınız birinin hayatını düşünmek büyük güç, büyük sevgi ve insanlık gerektirir. Ve bunun için sonsuz minnettarız. Onlar bu hikayenin kahramanları.” ifadelerini kullandı.

Kamu ve özel sağlık hizmetleri doktorlarına, hemşirelere, koordinatörlere ve nakli ekip olarak yapan herkese teşekkürlerini ileten Filipçe, “Bu Makedon sağlık hizmetleri için büyük bir başarı.” dedi.

 

Önceki Haber

Son 24 saatte 20 yeni vaka, 1 ölü

Sonraki Haber

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bayram mesajı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 + 11 =