Kuzey Makedonya Meclisi’nde Başbakan Zoran Zaev hükümeti aleyhine düzenlenen güvensizlik oylaması başarısızlıkla sonuçlandı.

Muhalefet tarafından açıklanan yeni meclis çoğunluğunda Besa Hareketi milletvekili Kastriot Recepi’nin son anda karar değiştirerek oturuma katılmamasının ardından güvensizlik oylaması için gereken 61 milletvekili sayısına ulaşılamadı.

Hükümete güvensizlik oyu vermek için bu sabahtan beri hazır bulunan milletvekilleri Meclis’ten ayrıldı.

VMRO DPMNE milletvekili Aleksandar Nikolovski, “Hükümetin meşruiyeti yok, Parlamentoda sayısı yok, bu krizi çözmenin tek yolu hızlı erken seçimler.” ifadelerini kullandı.

Demokrasinin ayaklar altına alındığını ve bir milletvekili kaçırıldığını ifade eden Nikolovski, bunun sorumluluğunun olacağını ve SDSM ve koalisyonun ne pahasına olursa olsun iktidarda kalmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

Hükümete güvensizlik oyu gece yarısına kadar kabul edilmezse, oturum bitmiş sayılır. Hükümetin güveninin inceleneceği bir sonraki oturum için 90 gün geçmelidir.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış anca istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Başbakan Zaev’in istifasını sunmaması ardından söz konusu yeni çoğunluk tarafından hükümete karşı güvenoyu önergesi verilmişti.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için en az 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Önceki Haber

Yunanistan ana muhalefet lideri Çipras, azınlıklara yönelik reformların destekleneceğini belirtti

Sonraki Haber

Balkan dernekleri Bulgaristan seçimlerine katılımın yüksek olması için çalışıyor