Kuzey Makedonya Hükümeti ile Liseliler Birliği arasında devlet mezuniyet sınavı ile ilgili anlaşmaya varıldı.

Kuzey Makedonya Hükümeti ile Liseliler birliği arasında varılan anlaşmada, devlet mezuniyet sınavının 29 Mayıs yerine 5 Haziran’da yapılması ve Devlet Sınav Merkezi’nin, meslek orta okullarında ikinci dış sınav olarak estetik-felsefe sınavını geri çekmesi kararı alındı.

Liseliler Birliği Başkanı Blendi Hodai, Başbakan Zoran Zaev ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, hiçbir mezunun, prestijli yerli veya yabancı üniversitelere kayıt yaptırmakta sorun yaşamayacağını, çünkü üniversitelere kaydolmak için yine dört dersin gerekeceğini söyledi.

Hodai, “Öğretmenler, sınav gününden en geç üç hafta önce dahili sınav materyallerini ve soru tabanını paylaşmalıdır. Soru tabanı en az 60, en fazla 100 soru içermeli.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Zaev de mezunların yararına olan her şeyin Hükümet tarafından kabul edilebilir olduğunu belirtti.

Anlaşmanın, mezunlara sınavlarını 5 Mart’a kadar değiştirmelerine izin verdiğini kaydeden Zaev, “Olası değişiklikler için son tarih 5 Mart. Dış sınav programlarının kısaltılıp kısaltılmayacağına karar vermek için Eğitim Geliştirme Bürosu ile Liseliler Birliği arasında bir çalışma grubu da kurulacaktır. Bu arada üniversitelerin, eğitim programları için hangi staj listesinin uygun olduğunu yayınlamaları gerekmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Haber

ABD, kutup soğuklarının pençesinde: 38 ölü

Sonraki Haber

K. Makedonya’da basın mensupları ikinci aşamada aşılanacak