Kuzey Makedonya’da yapılan yeni bir anket, ülkenin Avrupa Birliği’ne (AB) üyeliğini destekleyenlerin oranının %70 seviyesinden %53’te düştüğünü ortaya koydu.

Euronews’ün haberine göre Kuzey Makedonya’nın 2025 yılı itibarıyla Avrupa Birliği’ne üye olacağını savunan vatandaşların oranı %21 seviyesinde kaldı. Katılımcıların %31’i AB üyeliğinin 2030’da gerçekleşeceği yönünde görüş bildirirken %31’i de ülkelerinin hiçbir zaman AB’ye üye olamayacağını düşünüyor.

Bölge genelinde ise Batı Balkanlar’da yaşayanların yüzde 63’ü ülkelerinin Avrupa Birliği’ne üyeliğini desteklerken %8’i de buna karşı çıkıyor. Çekimserlerin oranı ise %27 seviyesinde.

Avrupa Komisyonu, 2018 yılı Nisan ayında Kuzey Makedonya’nın üyeliğe kabulü için müzakerelere koşulsuz olarak başlanması tavsiyesinde bulunmuştu. Uzun süre isim sorunu sebebiyle uluslararası alanda Yunanistan’ın vetosuna hedef olan Kuzey Makedonya, şimdi de Makedon kimliği ve Makedonca lisanının kökenine ilişkin tarihi tanımların farklılığı nedeniyle Bulgaristan’ın vetosu ile karşılaşıyor.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Zaev: Seçimlerin 17 Ekim’de düzenlenmesine karşı değiliz

Sonraki Haber

Son 24 saatte 17 yeni vaka, 1 ölü