Sağlık Bakanı Venko Filipçe bugün yaptığı basın açıklamasında, 4 yeni kişide koronavirüs testinin pozitif çıktığını bildirdi.

Filipçe açıklamasında koronavirüslü yeni hastaların Debre’li çiftle bağlı olduğunu vurguladı. Sağlık Bakanı Filipçe daha önceki 8 kişinin ise sağlık durumlarının iyi olduğunu sadece bir kişinin durumunun ağırlaştığını ve solunum cihazına bağlanma aşamasına geldiğini söyledi.

Kuzey Makedonya’da toplamda koronavirüslü vaka sayısı 13’e yükseldi ancak ilk hastanın iyileştiğini ve hastanın bugün veya yarın taburcu edileceğini açıkladı.

– Debre ve Merkez Jupa’da “Kriz Durumu” ilan edildi

Sağlık Bakanı Venko Filipçe koronavirüs testinin pozitif çıkan yeni şahısların Debre’den olması sebebiyle Debre ve Merkez Jupa’da “Kriz Durumu” ilan edildiğini açıkladı.

Bu durumda Debre ve Merkez Jupa’ya tüm giriş ve çıkışlar yasaklandı.

– Üsküp’teki havaalanına gelen bir yolcuda koronavirüs şüphesi

Bugün Üsküp’teki havaalanına Almanya’dan gelen bir Kuzey Makedonya vatandaşı koronavirüs şüphesiyle test edilecek. Şüpheli şahısın yakınlarında oturan yolcular da izole edildi.

– Bakan Filipçe sitem etti: “Bu bir şaka değil!”

Vatandaşların önlemlere uymadığı için sitem eden Sağlık Bakanı Filipçe “Bu bir şaka değil. Yetkililerin getirdiği önlemlere uyma çağrısında bulunuyoruz. İnsanlar bu önlemlerin kendi iyilikleri için olduğunu anlamak zorundadır. Aldığımız radikal önlemleri Çin’de ve İtalya’da olumlu sonuçlar getirdiği tespit edilmesi sonucunda uygulamaya karar verdik” sözlerini vurguladı.

Filipçe toplamda 45 kişinin şu an izolasyonda olduğunu açıkladı.

– Kuzey Makedonya hükümeti yüksek krizli ülkelerle yolculuğu yasakladı

Kuzey Makedonya hükümeti dün akşam düzenlediği oturumda Dünya Sağlık Örgütü’nün yüksek kriz ülkeleri olarak ilan ettiği Çin, İran, İtalya, Güney Kore, Fransa, Almanya ve İspanya vatandaşlarının ülkeye girişlerinin yasaklanması kararını aldı.

Hükümetin aldığı karara göre sadece karantina uygulamasından geçtiğine dair yetkili organlardan belgesi olanlara Kuzey Makedonya’ya giriş izni verilecektir.

Önceki Haber

İspanya’da koronavirüsten ölenlerin sayısı 120’ye yükseldi

Sonraki Haber

Yunanistan tarafından atılan gaz fişekleri sağlık çadırına isabet etti

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twenty − 12 =