Kuzey Makedonya İçişleri Bakanlığı, göçmen kaçakçılığı yapan organize suç örgütüne operasyon yapıldığını ve operasyonda 10 kişinin tutuklandığını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Toni Angelovski, bugün göçmen kaçakçılığı suçunu işleyen organize gruba yönelik koordineli bir polis operasyonunun gerçekleştirildiğini duyurdu.

Angelovski, Kuzey Makedonya topraklarında uzun süredir faaliyet gösteren 12 kişilik organize suç örgütüne yönelik, Aralık 2019’dan itibaren on aydır Ulusal Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticaretiyle Mücadele Birimi tarafından soruşturma yürütüldüğünü söyledi.

Kuzey Makedonyalı 4 kişinin Yunanistan vatandaşları iş birliğinde Kuzey Makedonya topraklarında bir suç örgütü kurduklarını kaydeden Angelovski, “Aralık 2019’dan şu ana kadar yaklaşık 100 yasadışı göçmenin organize kaçakçılığını yaparak önemli yasadışı kazanç elde etti. Göçmenlerin çoğu aslen Afganistan, Pakistan, Suriye, İran, Mısır ve daha önce Yunanistan’da ikamet eden Orta Doğu ülkelerinden.” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü, suç örgütü organizatörleri arasında daha önce yapılan bir anlaşmaya dayanarak, göçmenlerin Kuzey Makedonya topraklarına sözde “Yeşil Sınır” adı verilen yasadışı geçiş yoluyla Yunanistan topraklarından nakledildiğini açıkladı.

Suç örgütünün göçmenlere geçici konaklama ayarladığını ve koşullar oluştuğunda Sırbistan sınırı üzerinden Avrupa Birliği ülkelerine kaçırıldığını kaydeden Angelovski, kişi başı nakliye ücretinin 500 ila 700 avro olduğunu belirtti.

Angelovski, başkent Üsküp, Gevgeli, İştip ve Kumanova şehirlerinde toplamda 10 binada arama yapıldığını, 10 kişinin tutuklandığını ve birinin ise daha önce “göçmen kaçakçılığı” suçundan tutuklama cezası aldığını bildirdi.

“Bir grup oluşturmak ve insan ticareti suçlarının işlenmesini teşvik etmek, çocuk ticareti ve göçmek kaçakçılığı” ve “Göçmen kaçakçılığı” suçlarından 12 kişiye suç duyurusunda bulunuldu.

Not: AA Makedonca Sayfası’ndan tercüme edilmiştir

Önceki Haber

Son 24 saatte 535 yeni vaka, 6 ölü

Sonraki Haber

AK, Bulgaristan’ı kömür kullanımını sonlandırmaya çağırdı