Kuzey Makedonya’da iktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı ve Başbakan adayı Dimitar Kovaçevski, Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta ile görüştü.

Kuzey Makedonya’ya 3 günlük resmi ziyaret gerçekleştiren Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, SDSM Genel Başkanı ve Başbakan adayı Dimitar Kovaçevski ile görüştü.

Kovaçevski görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Arnavutluk Cumhuriyeti, komşu dost ülkeler olarak aynı değerleri paylaşıyor ve ortak bir geleceğe sahipler. Bu ortak gelecek AB’de ve hem Kuzey Makedonya hem de Arnavutluk şimdiye kadar kendilerinden istenen her şeyi yerine getirdiğinden, her iki ülkenin de Birliğe üyelik müzakerelerine yakında başlayacağına inanıyorum. Şimdi sıra AB’de.” ifadelerini kullandı.

Görüşmede birkaç güncel konu tartışıldığı ancak odak noktasının karşılıklı iş birliği, Açık Balkanlar girişimi ve Avrupa entegrasyon süreci olduğu belirtildi.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Meta, Kuzey Makedonya’nın son birkaç yılda kaydettiği ilerlemenin aşikar olduğunu vurgulayarak, “Herkes için Tek Toplum” kavramını bölgede benzersiz bir örnek olarak nitelendirdi.

Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile müzakerelerin başlamasının altını çizen Meta bunun tüm Batı Balkanların yararına olduğunu söyledi.

Önceki Haber

Hırvatistan’a Türkiye üzerinden giden gemide 220 kilogram eroin bulundu

Sonraki Haber

Sahil Güvenlik, 2021’de Yunanistan’ın denizde ölüme terk ettiği 15 bin kişiyi kurtardı