Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı ve başkomutan Stevo Pendarovski, Ordu’nun koronavirüs ile mücadelede görev yapmasını öngören kararı imzaladı.

Cumhurbaşkanı Pendarovski’nin kararı ile, Savunma Yasası’nın 18. madde 1. fıkra ve 5. bendi ile 28. maddesi uyarınca Orduya, Kovid-19 salgınının sonuçlarıyla başa çıkmada devlet kurumlarını desteklemek için bazı güçlerini ve kaynaklarını silahsız kuvvetler olarak konuşlandırmasını emri verildi.

Derhal yürürlüğe giren bu emir ile Ordu’nun kaynaklarının ve fonlarının bir kısmı silahsız güçler olarak, Covid-19 salgınının sonuçlarıyla başa çıkmada devlet kurumlarına destek olacak görevler yerine getirecek.

Cumhurbaşkanı Pendarovski’nin emrine göre, Genelkurmay Başkanlığı sağlık kurumları ve Sağlık Bakanlığı merkezlerinin çalışmalarına tıbbi destek, koruyucu ve tıbbi araç ve teçhizatın taşınması için destek verecek.

Ordu aynı zamanda koruyucu ve tıbbi cihaz ve teçhizatın depolanması için depo alanı sağlanmasına, hasta insanların tedavisine yönelik çadırlar ve diğer barınma tesislerinin yanı sıra bina ve yüzeylerin dezenfekte edilmesine yardımcı olacak.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ordusu, geçmişte aynı hukuki temele dayanarak doğal afetlerin sonuçlarını ortadan kaldırmak ve barış zamanında devlet kurumlarını destekleme görevlerini yerine getirmişti.

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizi tabii afetlere hazırlıklı hale getirmek için gece gündüz çalışmayı sürdüreceğiz

Sonraki Haber

Azerbaycan ordusu, Ermenistan ordusuna ait kışlayı imha etti