Kuzey Makedonya NATO’ya askeri olarak tamamen entegre oldu

Kuzey Makedonya bugün itibariyle NATO’ya askeri olarak tamamen tamamen entegre edildi.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin NATO yapılarına entegrasyonuna ilişkin ortak bildirge, bugün Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde düzenlenen törenle imzalanarak ülkemizin İttifak’a askeri entegrasyon süreci tamamlandı.

Ortak bildirge, Ordu Genelkurmay Başkanı Korgeneral Vasko Gjurcinovski ve NATO Müttefik Dönüşüm Komutanlığı Komutanı General Philip Lavigne tarafından imzalandı.

Törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, bildirgenin imzalanmasının ülkenin sadece bir buçuk yıllık üyelikten sonra önemli sonuçlar elde ettiğini ve güvenilirliğini teyit ettiğini gösterdiğini vurguladı.

Bu sürecin tamamlanması İttifak için bir başarı olarak nitelendiren Pendarovski, “Bütün bunlar, daha geniş reform sürecinin sonu anlamına gelmez. Aksine, bu, varılan ikili ve çok taraflı anlaşmalara saygı gösterirken, demokrasiyi ve çok ırklı bir toplumun işleyişini desteklemeye devam etmemiz gerektiği anlamına gelir. 2024 yılına kadar GSYİH’nın %2’sini savunmaya ayırma eşiğine ulaşacağımızı taahhüt ettik. Pandemi veya farklı bir bütçe önceliği için zorlayan enerji krizi gibi öngörülemeyen şeyler olmasına rağmen, savunma ve güvenlik hala toplumun diğer tüm sektörlerinin işleyişinin temelidir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Pendarovski daha önce NATO Müttefik Dönüşüm Komutanlığı Komutanı General Philip Lavigne’i kabul etti.

Read Previous

Arda Kardeşler, Kuzey Makedonya-Fransa maçına atandı

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gençlerimizin hayalleri ve düşünceleri bizim için hayati önemdedir