Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından Kuzey Makedonya Kültür Bakanı İrena Stefoska’ya “Abay Kunanbay Madalyası” verildi.

Kuzey Makedonya Türkçe Eğitim Günü kutlama programı çerçevesinde başkent Üsküp’te bulunan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kuzey Makedonya Kültür Bakanı İrena Stefoska ile görüştü.

Görüşmede TÜRKSOY’un, Türk Dünyası kültür ve sanat yaşamına ölümsüz eserler armağan eden saygın şahsiyetlerini kamuoyuna tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla çalışmalar yürüttüğünü dile getiren Kaseinov, 2020 yılını ünlü Kazak aydını Abay Kunanbay’ın doğumunun 175. yılı münasebetiyle “Abay Kunanbay Yılı” olarak ilan ettiklerini ve ona duyulan vefa borcu ve şükran duygularının bir nişanesi olarak da “Abay Kunanbay Madalyası” hazırladıklarını kaydetti.

Kuzey Makedonya Kültür Bakanı İrena Stefoska’ya madalyasını takdim eden Kaseinov, kültürler arası yakınlaşmaya olan üstün katkıları anısına İrena Stefoska’ya Abay Madalyası layık görüldüğünü belirtti.

Kaseinov, Türk Dünyası ve Kuzey Makedonya arasındaki kültürel iş birliğinin, bu yönde desteklerini esirgemeyen İrena Stefoska’nın katkılarıyla daha da gelişeceğine olan inancını dile getirdi.

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: TOKİ’nin yapacağı konutlar Türkiye-Arnavutluk dostluğunun yeni bir nişanesi

Sonraki Haber

Kosova Başbakanı Hoti: 2021 yılı bütçesi bu ay içerisinde onaylanmalı